Τετάρτη, 06 Απριλίου 2022 21:25

ΑΘΛΟΣ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 3-2: Χαμένη ευκαιρία στην Ορεστιάδα

Την ήττα στο τάι μπρέικ γνώρισε σήμερα στην Ορεστιάδα από τον τοπικό Αθλο η Καλαμάτα ‘80 και έτσι όλα θα κριθούν στο τρίτο και τελευταίο ματς, αυτό το Σάββατο στο Κλειστό της Παραλίας.

Οι δύο ομάδες μετρούν από μια νίκη στα μεταξύ τους παιχνίδια και στον τελικό των πλέι οφ της Pre League ανδρών προκρίνεται αυτή, που θα φθάσει στις δύο νίκες. Οι “λύκοι” έχασαν την ευκαιρία να τελειώσουν από σήμερα την υπόθεση πρόκριση, αλλά έχουν το πλεονέκτημα έδρας και θα δώσουν ενώπιον του κοινού τους το καθοριστικό ματς.
Ο Αθλος πήρε το πρώτο σετ με 25-19, η Καλαμάτα ‘80 απάντησε στο δεύτερο, κερδίζοντας με 25-20. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα, επικρατώντας στο τρίτο σετ με 25-22. Στο τέταρτο σετ και έπειτα από μεγάλη μάχη η Καλαμάτα ‘80 νίκησε με 28-26 και το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί η ομάδα της Ορεστιάδας μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 7-1, η Καλαμάτα ‘80 αντέδρασε στη συνέχεια και μείωσε σε 11-8, αλλά η αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια. Ο Αριστοτέλης επικράτησε με 15-10 και έμεινε ζωντανός για την πρόκριση.
Στο άλλο ζευγάρι, ο Αριστοτέλης Σκύδρας νίκησε μέσα στη Σάμο με 3-0 σετ (19-25, 24-26, 22-25) τον Α.Σ. Κέρκης και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά. Η πρόκριση θα κριθεί και εδώ στο τρίτο παιχνίδι που θα γίνει στη Σκύδρα.