Παρασκευή, 23 Δεκεμβρίου 2022 13:30

PRE LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Με ανατροπή τα Πεύκα έκαναν το “10 στα 10”

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε την Τετάρτη το βράδυ στο Κερατσίνι ο Απόλλων Καλαμάτας από τον δυνατό Απολλώνιο, στο τελευταίο ματς για το 2022.

Ο Απολλώνιος πήρε στις λεπτομέρειες το πρώτο σετ με 25-23, εύκολα το δεύτερο με 25-16 και μετά από μάχη το τρίτο με 25-22. Με αυτή τη νίκη συνεχίζει στη δεύτερη θέση στην Pre League βόλεϊ γυναικών, αλλά με συγκάτοικο πλέον τις Αμαζόνες, καθώς ο Απόλλων Καλαμάτας υποχώρησε στην τέταρτη θέση.
Ο Μπάμπης Μυτσκίδης χρησιμοποίησε προχθές τις εξής αθλήτριες: Φάιλο, Αποστολοπούλου, Τόσι, Κόλλια, Τσομπανίδου, Ζωίδου / Καψαμπέλη (λ), Γιόλλα (λ), Μαυροειδή, Ξανθη.
Στον αντίποδα για τον Απολλώνιο, ο Νίκος Μπουτσουρής χρησιμοποίησε τις: Καββαδία, Λάβδα, Ράπτη, Πήττα, Ευθυμιάδη, Σιδεράτου / Τουλγαρίδου (λ), Πετροπούλου (λ), Μπλιάτσιου.
Από εκεί και πέρα, στην 11η αγωνιστική ξεχώρισε η εντυπωσιακή νίκη των Πεύκων με ανατροπή στην έδρα του Πανιωνίου.
Η ομάδα του Γιάννη Χαριτωνίδη, αν και βρέθηκε πίσω με 2-0 σετ, κατάφερε να πάρει τη νίκη στο τάι μπρέικ, σώζοντας παράλληλα και δύο ματς μπολ του Πανιωνίου στο τέταρτο σετ (24-22, 24-23), ολοκληρώνοντας τη χρονιά με 10 νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Ετσι συνεχίζει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 5 βαθμούς διαφορά από τη δεύτερη θέση.
Ανατροπή έκανε και ο Πορφύρας στην έδρα του, καθώς ο Ναύαρχος Βότσης πήρε το πρώτο σετ, στη συνέχεια οδήγησε το παιχνίδι σε πέμπτο σετ, με την ομάδα του Πειραιά να το κατακτά με 15-11.
Δύσκολη νίκη με 3-0 πανηγύρισαν οι Αμαζόνες στην έδρα της Κορίνθου, με όλα τα σετ να κρίνονται με το μίνιμουμ της διαφοράς. Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας μετά από 11 αγωνιστικές βρίσκεται στην 2η θέση, ισόβαθμη με τον Απολλώνιο αλλά υπερτερεί στην ισοβαθμία.
Μεγάλο ντέρμπι έγινε και στη Θεσσαλονίκη, με την Ελπίδα Αμπελοκήπων να φεύγει νικήτρια από την έδρα της συμπολίτισσας Χ.Α.Ν.Θ. με 3-2 σετ, παίρνοντας το τάι μπρέικ με 19-17!
Η 11η αγωνιστική ολοκληρώθηκε χθες το απόγευμα με το ματς του Αίαντα με τον Φ.Ο. Βριλησσίων.