Δευτέρα, 03 Απρίλιος 2023 13:00

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ 1-3: Πρώτη εντός έδρας ήττα από τον πρωτοπόρο

Την πρώτη ήττα στην έδρα του γνώρισε το Σάββατο ο Απόλλων Καλαμάτας, που έχασε από τον Απολλώνιο Κερατσινίου με 3-1 σετ σε αναμέτρηση της 24ης αγωνιστικής της Pre League γυναικών.

Ο Απόλλωνας δεν κατάφερε να τριτώσει το καλό στο β’ γύρο και να κερδίσει και τον Απολλώνιο που ήταν η ομάδα που το υποχρέωσε στην 3η ήττα στον πρώτο μισό του φετινού πρωταθλήματος, μετά τις Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων και τις Αμαζόνες. Αυτές τις δύο ομάδες τις κέρδισε, όμως δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο και προχθές απέναντι στην ομάδα του Κερατσινίου. Ετσι ο Απολλώνιος μέσα σε μια δύσκολη έδρα κατάφερε να πάρει μια πολύτιμη νίκη, που τον διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας – παρότι ισοβαθμεί με την ομάδα των Πεύκων – και είναι πιο κοντά στην απευθείας άνοδο. Στα δύο ματς που απομένουν μέχρι την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος θα αντιμετωπίσει εντός έδρας το Ναύαρχο Βότση και εκτός τους Μακεδόνες, ομάδες που θεωρητικά μπορεί να τις κερδίσει και να ανέβει απευθείας στη Volley League.
Οσο για τον Απόλλωνα, θέλει στα ματς με Πανιώνιο εκτός και Αίαντα Ευόσμου εντός να πάρει δύο νίκες και να εξασφαλίσει την 3η θέση και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ ανόδου.
Σε ότι αφορά το ματς στο πρώτο σετ και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά και πότε η μία και πότε η άλλη έπαιρνε το προβάδισμα, ενώ ο Απόλλωνας πολλές φορές ήταν μπροστά και με δύο πόντους (3-1, 4-3, 5-4, 5-6, 6-7, 10-8, 13-11, 13-14,16-15, 17-18, 21-20). Από το 21-21 οι γηπεδούχες πήραν τρεις σερί πόντους και προηγήθηκαν με 24-21, όμως δεν κατόρθωσαν να πάρουν τον ένα πόντο και να πάρουν το σετ. Η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε να γυρίσει και έφτασε στο 24-24 και από εκεί και μετά οι αθλήτριες της ήταν πιο προσεκτικές στην τελική προσπάθεια και επικράτησαν με 27-25.
Στο δεύτερο σετ οι αθλήτριες του Απόλλωνα ανέβασαν απόδοση ήταν πιο σωστές στη τελική επιλογή και κατάφεραν να το κερδίσουν και να ισοφαρίσουν σε 1-1. Στο 3ο σετ, ο Απολλώνιος βελτιώθηκε στο μπλοκ και με δυνατό σερβίς κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Απόλλωνα και να επικρατήσει και στα δύο επόμενα σετ και να πάρει τρεις πολύτιμους πόντους.
Τα σετ: 25-27, 25-21, 21-25, 20-25
Το παιχνίδι διαιτήτευσαν οι Κωνσταντίνος Βουδούρης, Θεοδόσης Καραγιαννόπουλος.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπάμπης Μυτσκίδης): Ζωΐδου, Φάιλο, Αποστολοπούλου, Κόλλια, Τόσι, Τσομπανίδου / Ν. Γιόλλα (λ), Ειρ. Γιόλλα, Μαυροειδή, Σερελέα, Ξάνθη.
ΟΦΑ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Νίκος Μπουτσουρής): Λάβδα, Ράπτη, Πήττα, Διώτη, Κελς, Καββαδία / Τουλγαρίδου (λ), Σιδεράτου, Ευθυμιάδη.

Εκλεκτές παρουσίες στο Κλειστό

Το αγώνα παρακολούθησαν μέχρι και το 3ο σετ, οι διαιτητές που είχαν οριστεί από την ΚΕΔ της Ε.Ο.ΠΕ., να διευθύνουν τα παιχνίδια του Final 4. Στη συνέχεια αποχώρησαν για να μεταβούν στην Τέντα για τον τελικό Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ.
Μαζί τους ήταν ο πρόεδρος της Ε.Ο.ΠΕ. Γιώργος Καραμπέτσος και ο πρόεδρος της Ε.Σ.ΠΕ.Π., Θεόδωρος Κανελλόπουλος.
Πριν την έναρξη του δεύτερου σετ στο Κλειστό ήρθε και ο Δήμαρχος Καλαμάτας Θανάσης Βασιλόπουλος και παρακολούθησε το παιχνίδι.
Επίσης το ματς παρακολούθησαν ο τιμ μάνατζερ της Εθνικής ομάδας ανδρών και ο Θεόδωρος Καρούτζος Διευθύνων Σύμβουλος της Affidea Ελλάδος στην Ελλάδα, εταιρεία η οποία είναι εκ των χορηγών του Απόλλωνα.

-. ΑΣ Μακεδόνες 15-61 8
* Εχουν κάνει το ρεπό τους ΑΟΝ Αμαζόνες, ΟΦΑ Απολλώνιος, ΦΟ Βριλησσίων, Πανιώνιος, Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων, ΑΠΣ Αίας, Απόλλων Καλαμάτας, ΑΣΠ Κόρινθος, ΑΠΣ Ναυάρχου Βότση, ΧΑΝΘ, ΑΣ Μακεδόνες