Παρασκευή, 21 Απρίλιος 2023 11:29

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – ΑΜΑΖΟΝΕΣ 3-2: Προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό των πλέι οφ ανόδου

Με νίκη στη διαδικασία του τάι μπρέικ ο Απόλλων Καλαμάτας κέρδισε προχθές τις Αμαζόνες και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο τελικό των πλέι οφ ανόδου.

Ο Απόλλωνας με τη συμπαράσταση των φίλων του κατάφερε παρότι πήρε το πρώτο σετ, να μείνει πίσω με 2-1 και με ανατροπή να φτάσει στη νίκη, που το δίνει το προβάδισμα για την πρόκριση.
Στο πρώτο σετ τα κορίτσια με τα μπλε μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και μετά το 2-2 και 3-3 άρχισαν σιγά-σιγά να ανοίγουν τη διαφορά, όπου έφτασαν να προηγηθούν με 6 (13-7) και 7 πόντους (19-12), όμως οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να γυρίσουν το αποτέλεσμα, αλλά κατάφεραν να μειώσουν στους 4 πόντους (20-16), αλλά αυτό δεν έφτανε για να σταματήσει τη φόρα των γηπεδούχων που επικράτησαν με 25-17.
Στα δύο επόμενα σετ ανήκουν στις Αμαζόνες έβγαλαν αντίδραση, εκμεταλλευόμενες και την καθίζηση του Απόλλωνα και πέρασαν μπροστά με 2-1. Συγκεκριμένα στο δεύτερο σετ, ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλά παίρνοντας διαφορά 5 και 6 πόντους (6-1, 8-2), όμως σιγά-σιγά η αντίπαλος του μείωσε και αφού ισοφάρισε δύο φορές (11-11, 12-12), πέρασε μπροστά στο σκορ φτάνοντας σε διαφορά 4 και 5 πόντων (13-17, 14-18, 15-20) κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και παρά τις προσπάθειες των αθλητριών του Μπάμπη Μυτσκίδη ισοφάρισε σε 1-1. Στο 3ο σετ, οι Αμαζόνες από την αρχή απέκτησαν προβάδισμα με 5 πόντους (6-1, 3-8) και στη συνέχεια 7 και 10 πόντους για να επικρατήσουν με 25-15. Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας μπήκε με καλή ψυχολογία σε αυτό το σετ, αφού νωρίτερα είχε ισοφαρίσει και προσπάθησε να πάρει και το επόμενο ώστε να έχει αυτή τον πρώτο λόγο για την πρόκριση. Ομως η Καλαματιανή ομάδα που φέτος έχει δείξει τις δυνατότητες της παρά το μικρό ρόστερ και ότι δεν παρατάει τα παιχνίδια, είχε απάντηση και κατάφερε να ισοφαρίσει αρχικά και στη συνέχεια με ανεβασμένη ψυχολογία να κερδίσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Στο 4ο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί πόντο πόντο μέχρι το 7-7. Μετά ο Απόλλωνας άνοιξε τη διαφορά 6-7 πόντους και επικράτησε με 11 (25-14). Στο 5ο σετ και πάλι οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, αλλά από το 7-7 και μετά ο Απόλλωνα πήρε προβάδισμα και το κράτησε μέχρι το τέλος φτάνοντας στη νίκη.
Ο δεύτερος αγώνας στην Νέα Ερυθραία είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο 22/4 στις 19.30. Αν οι Αμαζόνες επικρατήσουν τότε η σειρά θα μεταφερθεί ξανά στην Καλαμάτα, ενώ αν ο Απόλλωνας πάρει τη νίκη εκτός έδρας θα πάρει το εισιτήριο για τους τελικούς ανόδου.
Τα σετ: 25-17, 22-25, 15-25, 25-14, 15-10.
Τον αγώνα διαιτήτευσαν η Θεοδώρα Κυριοπούλου με τον Θεοδόση Καραγιαννόπουλο.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Μπ. Μυτσκίδης): Ζωΐδου, Φάϊλο, Αποστολοπούλου, Κόλλια, Τόσι, Τσομπανίδου, Ν. Γιόλλα (λ), Ξάνθη, Ειρ. Γιόλλα.
ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Βας. Πανδής): Καλλή, Βυθούλκα, Φακοπουλίδου, Νικολαΐδη, Εσντελ, Χριστοδούλου, Τζαφέρη (λ), Σιμάνκοβα.

Νίκη για Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων

Οι Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων και ο Απόλλωνας Καλαμάτας έκαναν το 1-0 στις νίκες στην πρώτη φάση των πλέι οφ της Pre League γυναικών.
Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επιβλήθηκε του Πορφύρα στο Δ.Α.Κ. Πεύκων με 3-1 σετ και χρειάζεται μία ακόμα νίκη για να προκριθεί στους τελικούς ανόδου. Αν ο Πορφύρας νικήσει το προσεχές Σάββατο (22/4, 18.00) στο «Παναγιώτης Σαλπέας» στον Πειραιά η σειρά θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι στην Θεσσαλονίκη.

Pre League Γυναικών - Ημιτελικά

Πρώτος αγώνας - Τετάρτη 19 Απριλίου 2023
Α.Σ. Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων - Α.Ο.Φ. Πορφύρας 3-1 (25-17, 18-25, 25-11, 25-21)
Απόλλων Καλαμάτας - Α.Ο.Ν. Αμαζόνες 3-2 (25-17, 22-25, 15-25, 25-14, 15-10)

Δεύτερος αγώνας - Σάββατο 22 Απριλίου 2023
Γυμναστήριο «Παναγιώτης Σαλπέας», 18.00: Α.Ο.Φ. Πορφύρας - Α.Σ. Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων (0-1 νίκες)
Γυμναστήριο «Στ. Καλαϊτζής», 19.30: Α.Ο.Ν. Αμαζόνες - Απόλλων Καλαμάτας (0-1 νίκες)

Τρίτος αγώνας (αν χρειαστεί) - Τετάρτη 26 Απριλίου 2023
Γυμναστήριο Δ.Α.Κ. Πεύκων, 18.00: Α.Σ. Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων - Α.Ο.Φ. Πορφύρας
Γυμναστήριο Παραλίας, 19.00: Απόλλων Καλαμάτας - Α.Ο.Ν. Αμαζόνες