Τετάρτη, 03 Μαϊος 2023 21:23

«Άλωσε» το Ρέντη και πήρε match ball τίτλου ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός σε ένα τρομερό ματς στου Ρέντη πήρε και τον δεύτερο τελικό (1-3 σετ) κόντρα στον Ολυμπιακό έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών και πήρε μεγάλο προβάδισμα για τον τίτλο!

Έκανε το «4 στα 4» κόντρα στον Ολυμπιακό και πήρε γερό προβάδισμα τίτλου ο Παναθηναϊκός! Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη σε ένα εντυπωσιακό ντέρμπι στο «Μελίνα Μερκούρη» επικράτησε 3-1 σετ, έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών της Volley League γυναικών και περιμένει τον «αιώνιο» αντίπαλο στο κλειστό του ΟΑΚΑ το Σάββατο (6/5) για να κάνει το 3-0 και να πανηγυρίσει το 25ο πρωτάθλημα.
Συγκλονιστική διακύμανση στο ματς με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τα δύο πρώτα σετ (25-27, 19-25), τον Ολυμπιακό να αντιδρά έπειτα από θρίλερ στο τρίτο (29-27) και τις «πράσινες» να φεύγουν με τη νίκη μετά από τρομερό ματς στο τέταρτο (23-25).
Το ματς
Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς με την Ανάε να πρωταγωνιστεί και να νικά αρκετές φορές την υποδοχή του Ολυμπιακού ενώ και το έξυπνο πέρασμα της Παπαφωτίου έφεραν το σκορ στο 5-7. Η Ανάε συνέχισε να σπάει το μπλοκ των «ερυθρολεύκων» όμως η Κούμπουρα με την Σάλας και την Εμμανουηλίδου, έφεραν την ομάδα του Μιτσέλι σε θέση ισχύος (12-11). Μάλιστα οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμα τους και να βρεθούν για πρώτη φορά στους 4 πόντους με τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλεί τάιμ άουτ. Οι «πράσινες» αφυπνίστηκαν και κατάφεραν να ισορροπήσουν και πάλι το ματς με τις εξαιρετικές επιθέσεις που «έφτιαχνε» η Παπαφωτίου και τελείωναν επιτυχημένα η Ανθούλη με την Γκρότους και την Ανάε για το 21-21. Ο άσσος της Καράρο και το μπλοκ της Σάλας έφεραν ξανά μπροστά τις γηπεδούχες με 23-21. Παρόλα αυτά η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έβγαλε αντίδραση και εκμεταλλεύθηκε το μοναδικό της set ball κάνοντας το 25-27 και το προβάδισμα στα σετ.
Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να προηγείται 3-1 με την Ανθούλη και την Παπαφωτίου, όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε άμεσα 3-3. Οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να φτάσουν στο 3-3 όμως η Μέντιτς με την Γκρότους έκαναν πάρτι στο φιλέ και έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +4. Το δεύτερο σετ μετατράπηκε σε παράσταση για έναν ρόλο αφού ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύθηκε τα διαδοχικά λάθη των «ερυθρολεύκων» και έφτασε να προηγείται μέχρι και με οκτώ πόντους διαφορά (11-19)! Η ομάδα του Λορέντσο Μιτσέλι προσπάθησε με την Τσιτσιγιάννη να ροκανίσει τη διαφορά όμως η υποδοχή του Παναθηναϊκού «έσφιξε» και το σετ τελείωσε με την Ανθούλη να κανει το 19-25.
Με ανάλογο τρόπο ξεκίνησε και το τρίτο σετ καθώς ο Παναθηναϊκός με την Γκρος και την Ανθούλη βρήκε γρήγορο +4 (5-9). Παρόλα αυτά το τάιμ άουτ του Λορέντσο Μιτσέλι ήταν αυτό που γύρισε το «κουμπί» για τον Ολυμπιακό, με την Καράρο, την Τσιτσιγιάννη και την Σάλας να φέρνουν το σκορ στο 12-11! Οι «πράσινες» παρέμειναν μπροστά στο σκορ για αρκετή ώρα με την MVP, Μάρθα Ανθούλη να συνεχίζει να σπάει το «ερυθρόλευκο» μπλοκ με το σερί να εκτινάσσεται στο 7-0. Ο Ολυμπιακός όμως έβγαλε ψυχή και με μεγάλη πρωταγωνίστρια την Σάλας και κρυφό χαρτί την Τσιτσιγιάννη, γύρισε το ματς το οποίο έγινε θρίλερ με το σκορ να έρχεται στο 26-27 υπέρ του Παναθηναϊκού. Στην τελευταία επίθεση η Ανάε πήρε τον πόντο όμως η Παπαφωτίου είχε βρει στο φιλέ με αποτέλεσμα η φάση να εξετασθεί και ο πόντος να κατοχυρωθεί στον Ολυμπιακό για το 27-27. Έτσι η Σάλας με δύο διαδοχικούς πόντους έκανε το 29-27 και μείωσε σε 2-1 στα σετ για τις «ερυθρόλευκες».
Διακύμανση για γερά νεύρα στο τέταρτο σετ με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τον Ολυμπιακό να φεύγει για πρώτη φορά στο +4 (6-2) αναγκάζοντας τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα δυναμικό σερί 4-0 το οποίο τον έφερε μπροστά στο σκορ, με την ισοπαλία να γίνεται από εκείνο το σημείο και έπειτα... μονιμότητα. Στο κρισιμότερο σημείο ο Παναθηναϊκός έφυγε μπροστά με τρεις χάρη στην εξαιρετική δημιουργία της Παπαφωτίου και την εκτελεστική δεινότητα από την Ανάε και την Γκρότους, την στιγμή που η Μέντιτς και η Ανθούλη δυσκόλευαν με το σερβίς τους την «ερυθρόλευκη» υποδοχή. Η Σάλας και η Τσιτσιγιάννη έφεραν το σκορ στην ισοπαλία και πάλι 20-20 όμως οι ψύχραιμα χτισμένες επιθέσεις από πλευράς Παναθηναϊκού του έδωσαν και το ματς με 23-25 για το τελικό 3-1 στα σετ.