Δευτέρα, 30 Οκτωβρίου 2023 14:13

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 – ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ 2-3: Ηττα στην πρεμιέρα της Volley League

Την ήττα στη διαδικασία του τάι μπρέικ γνώρισε η Καλαμάτα ‘80 χθες από τον Αθλο Ορεστιάδας στο Κλειστό του Δημοτικού Σταδίου, στο πρώτο παιχνίδι της στη Volley League Ανδρών.

Η πρώτη συμμετοχή της Καλαματιανής ομάδας για πρώτη φορά στην ιστορία της στην μεγάλη κατηγορία του Ελληνικού βόλεϊ δεν συνδυάστηκε με επιτυχία, όμως η εμφάνιση που πραγματοποίησε τις επιτρέπει να έχει ελπίδες ότι θα καταφέρει να πετύχει τον στόχο της παραμονής.
Οπως συνέβη και στο παιχνίδι της προκριματικής φάσης μία εβδομάδα νωρίτερα, στην Ορεστιάδα, έτσι και χθες ο Αθλος επικράτησε με 3-2, αλλά αυτή τη φορά εκτός έδρας σε ένα γήπεδο γεμάτο κόσμο, που έδωσε το παρών για να συμπαρασταθεί στους αθλητές της Καλαμάτας ‘80. Μάλιστα οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στις κερκίδες του Κλειστού με τις φωνές και το χειροκρότημα τους βοήθησαν όσο μπορούσαν ώστε να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Σε ότι αφορά το ματς η Καλαμάτα ‘80 έκανε καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι και κατάφερε να επικρατήσει στο πρώτο σετ, αφού χρειάστηκε να ξεπεράσει το προβάδισμα που είχαν αποκτήσει οι φιλοξενούμενοι μειώνοντας το σταδιακά και όταν πέρασε μπροστά διατηρήθηκε εκεί μέχρι το τέλος. Στο δεύτερο σετ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, όμως ο Αθλος έδειξε πως είχε περισσότερες λύσεις και όταν ισοφάρισε 19-19 και μετά πέρασε μπροστά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1. Στο 3ο σετ η ομάδα της Ορεστιάδας με την εμπειρία των παικτών της δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους «Λύκους» και έκανε το 1-2. Στο 4ο σετ, αρχικά φάνηκε ότι οι φιλοξενούμενοι που είχαν βρει ρυθμό θα το κατακτούσαν σχετικά εύκολα. Κατάφεραν να ξεφύγουν με 5 και 7 πόντους, όμως σαν οι “Λύκοι” έβγαλαν αντίδραση και από το 10-17 που ήταν πίσω στο σκορ έκαναν ένα σερί 6-0 και πλησίασαν στο 16-17 βάζοντας δύσκολα στον αντίπαλο του και παράλληλα ξεσήκωσαν και τους φιλάθλους που ήταν συγκλονιστικοί, έγιναν ο 7ος παίκτης της ομάδας και την “έσπρωξαν” στη κατάκτηση του σετ. Από εκεί και μετά όμως στο τελευταίο σετ, δεν είχαν ανάλογη εικόνα, αλλά πάλεψαν μέχρι το τέλος για να πάρουν τη νίκη, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που το πέτυχαν. Ο Αθλος για άλλη μία φορά είχε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και συμπαγές μπλοκ που του απέφερε 17 πόντους. Κορυφαία εμφάνιση για τους ακρίτες έκαναν οι Μπουιάτι και Μπέικ με 28 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 16-15, 21-19, 25-21
2ο σετ: 8-6, 16-14, 19-21, 21-25
3ο σετ: 8-7, 14-16, 16-21, 20-25
4ο σετ: 4-8, 9-16, 19-21, 28-26
5ο σετ: 2-5, 7-8, 10-12, 12-15
*Οι πόντοι της Καλαμάτας ‘80 προήλθαν από 5 άσσους, 48 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 44 λάθη αντιπάλων και του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν από 8 άσσους, 44 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 43 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 25-21, 21-25, 20-25, 28-26, 12-15.
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Γεράνιος, Παρατηρητής: Κοσμάς, Σπίνας, Γραμματεία: Αρμακόλλα.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Δαλακούρας 7 (7/15 επ., 69% υπ. - 38% άριστες), Λυκούρεσης 5 (1/4 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χριστόφας 5 (2/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γουέστ 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Οκάμπο 26 (24/47 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κόενεν 10 (9/24 επ., 1 άσσος, 88% υπ. - 28% άριστες) / Ντάκουρης (λ, 46% υπ. - 23% άριστες), Μαντέκας 1 (1/1 επ., 60% υπ. - 60% άριστες), Σαλωνίτης, Αλεξάκης 4 (4/7 επ.), Παλαιολόγος.
ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κρίστιαν Τσιτικόι): Μπουιάτι 28 (24/46 επ., 4 μπλοκ), Αλεξάκης 7 (2/2 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ράμος 3 (0/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σόρα, Μπέικ 19 (12/25 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 65% υπ. - 25% άριστες), Ρίστιτς 12 (6/24 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ, 75% υπ. - 33% άριστες) / Συναδινός (λ, 50% υπ. - 28% άριστες), Μποζίδης.

Ξεκίνημα με νίκες για Παναθηναϊκό και Φοίνικα

Ο Φοίνικας Σύρου έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Volley League και τη συνδύασε με νίκη (3-1) επί του Πήγασου Πολίχνης, που πριν από μία εβδομάδα πήρε την πρώτη θέση στον προκριματικό όμιλο του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς, στην Ορεστιάδα.
Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 του Μίλωνα και μπήκε με το δεξί στην διοργάνωση κατακτώντας το τρίτο σετ με το απίστευτο 42-40!
Σήμερα θα διεξαχθεί το ντέρμπι Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ ενώ ρεπό στην πρεμιέρα είχε η Κηφισιά.