Δευτέρα, 27 Νοεμβρίου 2023 11:45

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 3-0: Hττα από ανώτερο αντίπαλο

Την ήττα από τον Ολυμπιακό με 3-0 σετ γνώρισε η Καλαμάτα ‘80 στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League.

Η Καλαματιανή ομάδα έκανε καλή εμφάνιση, στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να αποσπάσει κάποιο θετικό αποτέλεσμα, απέναντι στους πρωταθλητές. Στο πρώτο σετ μέχρι ένα σημείο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, όμως με πόντους του Ιντάλγκο οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα και σιγά-σιγά το αύξησαν και έφτασαν στην επικράτηση. Στα υπόλοιπα δύο σετ και ιδιαίτερα στο 2ο, οι “Λύκοι” θα μπορούσαν να φτάσουν στην ισοφάριση και από εκεί και μετά η εξέλιξη του παιχνιδιού να ήταν διαφορετική, όμως και αυτό το πήρε ο Ολυμπιακός. Η Καλαμάτα ‘80 συνέχισε και στο 3ο σετ την προσπάθεια της για το πάρει, όμως ο αντίπαλος της κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του και στη νίκη.
Οπως σε κάθε παιχνίδι, έτσι και σε αυτό με τους ερυθρόλευκους η Καλαμάτα ‘80 μπήκε να αγωνιστεί για το καλύτερο, οι αθλητές της τα έδωσαν όλα, δείχνοντας για άλλη μια φορά ότι δεν θα είναι περαστική από την κατηγορία και μπορεί να εκπληρώσει το στόχο της που είναι η παραμονή στην κατηγορία.

Η εικόνα του αγώνα

Στην έναρξη της αναμέτρησης οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 από τους δύο άσσους του Ιντάλγκο ξέφυγε 8-5. Οι ερυθρόλευκοι με πίεση στο σερβίς και αποτελεσματικό μπλοκ είχαν τον εύκολο πόντο ενώ ο Κουμεντάκης ήταν αλάνθαστος στα δύσκολα. Η διαφορά άνοιξε και με μπλοκ του Τζούριτς στον Οκάμπο και άσσο του Γκουστάβο έγινε το 25-16.
Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου με το σερβίς του Χριστόφα και επιθέσεις του Οκάμπο η Καλαμάτα προηγήθηκε 11-7 και 15-11. Ο Ζουπάνι μείωσε και ο Κουμεντάκης με τρεις προσωπικούς πόντους ισοφάρισε 15-15. Ακολούθησε ράλι πόντο πόντο και η Καλαμάτα ξέφυγε πάλι με +2 στο 23-21. Ο Ολυμπιακός απάντησε πάλι με τον Κουμεντάκη και με τον Στερν ισοφαρίζοντας 24-24. Η Καλαμάτα εκτός του 24-23 προηγήθηκε και 25-24, 26-25, 29-28 αλλά χωρίς να έχει κόντρα για να τελειώσει το σετ. Όλες τις φορές ο Ολυμπιακός απάντησε και στο 30-30 επικράτησε με δύο πόντους του Ιντάλγκο από επίθεση και μπλοκ (32-30).

Στο 3ο σετ η μαχητική Καλαμάτα προηγήθηκε 3-0 και 7-4 με τους δραστήριους Λυκούρεση, Δαλακούρα, Χριστόφα αλλά ο Ολυμπιακός με δύο σερί 3-0 προσπέρασε 11-9. Ο Οκάμπο έβαλε για τελευταία φορά την ομάδα του μπροστά με 12-11 και από εκεί και πέρα η ισχύ του ερυθρόλευκου σερβίς έκανε τη διαφορά και έκρινε και τον αγώνα.
Διαιτητές: Ισκάς, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Τσίτσικας, Γραμματεία: Μπίτσικα.
Διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-14, 25-16
2ο σετ: 5-8, 15-16, 19-21, 32-30
3ο σετ: 5-8, 16-14, 21-19, 25-22
*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 7 άσσοι, 45 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων και της Καλαμάτας 80 οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 33 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 3-0 (25-16, 32-30, 25-22) σε 85΄.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντανιέλ Καστελάνι): Γκουσταβάο 12π. (9/16επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης 17 (12/19επ., 4 μπλοκ, 90%υπ., 80%αρ.), Ζουπάνης 5 (4/14επ., 1 μπλοκ), Τράβιτσα 2 (2 μπλοκ), Τζούριτς 9 (2/5επ., 5 μπλοκ), Ιντάλγκο 13 (10/21επ., 3 άσσοι, 59%υπ., 50%αρ.) / Τζιάβρας (λ. - 63%υπ., 53%αρ.), Στερν 10 (8/12επ., 2 μπλοκ).
Α.Ο.ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Δαλακούρας 9π. (7/15επ., 2 μπλοκ, 41%υπ., 32%αρ.), Αλεξάκης 1 (1/2επ.), Χριστόφας 6 (3/6επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γουέστ 1 (1/2επ.), Οκάμπο 16 (14/37επ., 2 μπλοκ), Κοενέν 4 (3/14επ., 45%υπ., 35%αρ.) / Ευάγγελος Ντάκουρης (λ. - 43%υπ., 36%αρ.), Λυκούρεσης 3 (2/4επ., 2 μπλοκ), Μαντέκας 3 (2/7επ., 1 μπλοκ, 40%υπ.., 40%αρ.), Σαλωνίτης.

Δηλώσεις Ντάκουρη, Δαλακούρα

O προπονητής της Καλαμάτας Παναγιώτης Ντάκουρης μετά το παιχνίδι, δήλωσε στην “Ελευθερία”: “Γνωρίζαμε ότι η αποστολή μας είναι δύσκολη απέναντι σε μια ομάδα όπως ο Ολυμπιακός. Δεν μπήκαμε στο ματς για να το παρατήσουμε και το δείξαμε στο 2ο σετ. Είχαμε την δυνατότητα να πάρουμε το δεύτερο σετ, αλλά χάσαμε το μυαλό μας όταν μπήκαμε σε τσακωμό με τον Ολυμπιακό. Είχαμε δύο ευκαιρίες να πάρουμε το σετ. Αν κερδίσαμε το δεύτερο σετ θα ήταν τελείως διαφορετική η εικόνα του αγώνα και δεν ξέρω τι θα γινόταν μετά. Ο Ολυμπιακός απέκτησε δύναμη στο 3ο σετ. Εμείς το παλέψαμε αλλά δεν τα καταφέραμε. Μας αφήνει πικρία γιατί αδικούμε τους εαυτούς μας, αλλά έτσι είναι το βόλεϊ και ιδιαίτερα όταν έχεις απέναντι σου μια ομάδα όπως ο Ολυμπιακός. Ολα κύλησαν υπέρ της μεγάλης ομάδας”.
Οσον αφορά τη συνέχεια μας είπε: “Τώρα το μυαλό μας στρέφεται στο ματς με τον Παναθηναϊκό. Εχουμε χρόνο να δούμε τα λάθη μας και να δουλέψουμε πάνω σε αυτά και να βελτιωθούμε ώστε να παρουσιαστούμε καλύτεροι στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό”.

Ο ακραίος της Καλαμάτας ‘80 Κώστας Δαλακούρας μιλώντας στο κανάλι της ΕΣΑΠ, δήλωσε: “Ήταν ένα παιχνίδι που ήρθαμε να παίξουμε ελεύθερα. Προσπαθήσαμε να περιορίσουμε όσο γίνεται τον Ολυμπιακό. Στο δεύτερο σετ είχαμε την ευκαιρία να ισοφαρίσουμε αλλά όταν παίζεις με αντίπαλο τον Ολυμπιακό πρέπει να αξιοποιείς τις ευκαιρίες που έχεις. Κρατάμε τα καλά στοιχεία που δείξαμε και πιστεύω η συνέχεια θα είναι πολύ καλή»”.