Δευτέρα, 08 Ιανουαρίου 2024 13:23

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80: Μεγάλη νίκη στην Ορεστιάδα, 3-2 τον Αθλο!

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στο 2024 η Καλαμάτα ‘80 η οποία χθες βράδυ επικράτησε με 3-2 του Αθλου στην Ορεστιάδα.

Η Μεσσηνιακή ομάδα πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, φτάνοντας παράλληλα την ομάδα της Ορεστιάδας στο βαθμολογικό πίνακα της Volley League. Παράλληλα πήρε την άτυπη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου, με το ίδιο σκορ, στην Καλαμάτα. Οι «λύκοι» μετά το κακό πρώτο σετ είχαν καλύτερη απόδοση σε όλα τα επόμενα και κορυφαία την εμφάνισή τους στο τρίτο σετ το οποίο κέρδισαν με διαφορά εννέα πόντων (16-25) τους έδωσε το προβάδισμα σε 1-2. Όμως η ομάδα του Άθλου έδειξε χαρακτήρα και μετά το 16-15 πήρε τον έλεγχο και με 25-23 το επόμενο σετ ύστερα από 23 λεπτά μάχης με αρκετές δυνατές φάσεις. Ο Άθλος ισοφαρίζοντας σε 2-2 τα σετ, οδηγώντας μια ακόμη αναμέτρηση σε αυτό το πρωτάθλημα στο ταί μπρέικ.

Στο πέμπτο και πιο αγχωτικό σετ απ΄όλα οι “λύκοι” ήταν σταθερά μπροστά από το 5-5 και μέχρι το τέλος (7-8, 9-13), ο Άθλος αντέδρασε για λίγο μειώνοντας σε 11-13 και 12-14, όμως η Καλαμάτα 80 ήταν αποφασισμένη να πάρει την πρώτη ρεβάνς στο πρωτάθλημα και με τον Μαουρίτσιο Βιέτο που φαίνεται πως έχει επανέλθει πλήρως να παίζει βασικός σε αυτό τον αγώνα, κατάφερε να νικήσει τον Άθλο στην Ορεστιάδα με 2-3 σετ.
Σετ: 25-19, 24-26, 16-25, 25-23, 13-15.
ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστιάν Τσιντιγκόι): Μπουιάτι 26π. (24/42επ., 2 μπλοκ), Ράμος Πέρεζ 3 (2/4επ., 1 μπλοκ), Μπέικ 22 (17/40επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 57%υπ., 21%αρ.), Κιν 2 (1/4επ., 1 μπλοκ), Ρίστιτς 17 (15/33επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 49%υπ., 14%αρ.), Κωνσταντινίδης 6 (3/6επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Συναδινός (λ. - 64%υπ., 26%αρ.), Μποζίδης Παναγιώτης.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Βιέτο 8π. (7/12επ., 1 μπλοκ, 63%υπ., 33%αρ.), Αλεξάκης Αλ. 6 (2/7επ., 4 μπλοκ), Χριστόφας 10 (6/8επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 67%υπ., 33%αρ.), Γουέστ 5
(3/4επ., 1 μπλοκ), Οκάμπο 16 (15/32επ., 1 μπλοκ), Κοένεν 22 (18/34επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 52%υπ., 26%αρ.) / Ντάκουρης (λ. - 67%υπ., 53%αρ.), Μαντέκας, Παλαιολόγος.