Τετάρτη, 10 Ιανουαρίου 2024 15:32

Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Με νίκες μπήκαν στο 2024 Μεσσηνιακός και Ακρίτας

Με νίκες ξεκίνησαν τα επίσημα παιχνίδια του στη νέα χρονιά, οι δύο ομάδες του νομού που μας εκπροσωπούν στο πρωτάθλημα Β’ εθνικής γυναικών της ΕΣΠΕΠ, Μεσσηνιακός και Α.Ο. Ακρίτας, που κέρδισαν εντός έδρας τον ΠΑΟ Κορίνθου και τον Α.Ο. Αίολο Αγυιάς.

Ηταν παιχνίδια της τελευταίας αγωνιστικής του α’ γύρου με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν με νίκη στο ξεκίνημα του νέου έτους, όπως είχαν κλείσει το 2023.
Ο Μεσσηνιακός ανέβηκε στην δεύτερη θέση μετά την νίκη του επί της ομάδας από την Κόρινθο, εκμεταλλευόμενος και την ήττα του μέχρι πρότινος δεύτερου Ερυθρού Αστέρα που ηττήθηκε από την πρωτοπόρο Παναχαϊκή.
Ο Α.Ο. Ακρίτας, πέτυχε άλλη μια σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να απομακρυνθεί από το γκρουπ των ομάδων που αγωνίζονται για την παραμονή τους στην κατηγορία και σκαρφάλωσε στην 5η θέση.

ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ – ΠΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 3-0

Την 5η σερί νίκη του και 9η συνολικά στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος σημείωσε ο Μεσσηνιακός στην αναμέτρηση του με τον ΠΑΟ Κορίνθου, τον οποίο κέρδισε με 3-0 σετ.
Ο Καλαματιανή ομάδα προσπάθησε και στα τρία σετ να επιβάλλει το ρυθμό της και να φτάσει εύκολα στη νίκη. Ομως η αντίπαλος του παρουσιάστηκε ανταγωνιστική και στα δύο πρώτα σετ διεκδίκησε από την αρχή μέχρι και τον τελευταίο πόντο ένα θετικό αποτέλεσμα. Δεν τα κατάφερε αφού οι γηπεδούχες όσο περνούσε η ώρα ανέβαζαν την απόδοση τους και έφτασαν στο στόχο τους έχοντας μικρή διαφορά στο σκορ από την αντίπαλο τους. Στο 3ο σετ ο Μεσσηνιακός κατάφερε από την αρχή να κτίσει διαφορά η οποία σιγά-σιγά μεγάλωνε και έφτασε στην κατάκτηση του με 14 πόντους διαφορά.
Σε αυτό το παιχνίδι η προπονήτρια Γεωργία Σουρή δεν είχε στη διάθεση της, τη Χρυσούλα Τσούμπανου.

Τα σετ: 25-20, 25-22, 25-11.
Το παιχνίδι διαιτήτευσαν η Νικολέττα Τσιμικλή με τον Χρήστο Βλάσση.
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ (Γεωργία Σουρή): Φωτεινάκη, Μπαξιβανάκη, Κουτσουροπούλου, Ζερδεβά, Ολγα Τσάτουμα, Τσαπέκη, Καράμπελα (λ), Διακουμέα, Χανδρινού, Τζουάνου, Βασιλειάδη, Χρονοπούλου, Νακούση.
ΠΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ (Παύλος Καλύβας): Πούλου, Κλάδη-Παναγάρη, Ψαροπούλου, Παπασπυροπούλου, Κοντογιάννη, Παπά, Καλύβα (λ), Σεραφείμ, Νούλα, Τσίπα, Ογκμπολόγκου-Καραγεώργου, Μαντζώρου.

ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ - ΑΟ ΑΙΟΛΟΣ 3-1

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί του για 3η αγωνιστική έδωσε ο Α.Ο. Ακρίτας, που κέρδισε με 3-1 τον Α.Ο. Αίολο και έκανε άλλο ένα βήμα για τη παραμονή του στην κατηγορία.
Με αυτή τη νίκη η Καλαματιανή ομάδα κατάφερε να περάσει τον Αίολο που ήταν μπροστά της με δύο πόντους και να ισοβαθμήσει στην 5η θέση με τον ΠΑΟ Κορίνθου, που ηττήθηκε από το Μεσσηνιακό.
Ο Ακρίτας μπορεί να ξεκίνησε καλά στο πρώτο σετ ξεφεύγοντας στο σκορ με 6 πόντους (7-1), όμως δεν είχε ανάλογη συνέχεια και η Πατρινή ομάδα κατάφερε να αντιδράσει να πάρει προβάδισμα στο σκορ και να πάρει το σετ. Από εκεί και μετά ο Ακρίτας ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε σε κρίσιμα σημεία των δύο σετ να πιέσει στο σέρβις βάζοντας δύσκολα στην υποδοχή της αντίπαλης ομάδας παίρνοντας αρκετούς πόντους. Είναι χαρακτηριστικό ότι η 15χρονη Ολυμπία Τσαλίκη είχε 9 άσσους βοηθώντας σημαντικά την ομάδα να φτάσει στο στόχο της.

Να σημειωθεί ότι μετά από 8 χρόνια η Μαρία Τσιριμπή επέστρεψε στον πάγκο του Ακρίτα και συνδύασε την πρώτη της παρουσία με την κατάκτηση των τριών βαθμών. Η μέχρι πρότινος προπονήτρια Σοφία Καψαμπέλη αποχώρησε για επαγγελματικούς λόγους από τον Ακρίτα (διορίστηκε σε σχολείο στην Αθήνα). Εκτός αποστολής λόγω ίωσης ήταν η Ελευθερία Ζουμπουλίδου.
Οι πόντοι του ΑΟ Ακρίτα προήλθαν από 16 άσσους, 39 επιθέσεις (30% αποτελεσματικότητα), 5 μπλοκ, 37 λάθη αντιπάλου (12 χαμένα σέρβις)
Τα σετ: 22-25, 25-19, 25-22, 25-18.
Τον αγώνα διαιτήτευσαν ο Ανδρέας Χριστοδουλόπουλος με την Χριστίνα Μουστάκη.
ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ (Μ. Τσιριμπή): Πανταζοπούλου 8 (6/10 επίθ., 2 άσσοι), Αντωνοπούλου 10 (7/33 επιθ., 3 άσσοι, 61% υπ.- 26% αριστ.), Γρίβα 11 (8/17 επιθ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σερελέα 6 (3/9 επιθ., 3 μπλοκ), Τσαλίκη 10 (1/16 επιθ., 9 άσσους, 27% υπ.- 7% αριστ.), Πετεινάρη 15 (14/45 επιθ., 1 άσσος) Μπαστακού ( λ. 55% υπ.- 32% αριστ.), Γεωργουλάκου, Κρίκη Μέντζα, Γυφτέα, Βίγκου, Καπετανέα.
ΑΟ ΑΙΟΛΟΣ (Α. Γεράνιος): Γκοτζιά, Στεφανίδη, Αθανασοπούλου, Σουβαλιώτη, Δρογγίτη, Νικολογιάννη, Σκαλτσά (λ), Βαμβακούση, Κόλια (λ).