Τετάρτη, 17 Ιανουαρίου 2024 12:54

Μεγάλη πρόκριση για τον Μίλωνα του Χανδρινού στη Γαλλία επί της Ναντ

Ο Μίλωνας κατάφερε να κοιτάξει στα Ναντ Μετροπόλ για δεύτερη φορά με MVP τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ και ύστερα από την ήττα με 2-3 σετ στη Γαλλία, η μάχη τους οδηγήθηκε στο "χρυσό" σετ όπου επικράτησε με 15-13 και πήρε απίθανη πρόκριση στα προημιτελικά του CEV Cup.

Βασικός ήταν σε ένα ακόμη ματς για τον Μίλωνα ο καλαματιανός λίμπερο Αρης Χανδρινός.

Η ελληνική ομάδα έχασε σχετικά εύκολα το 1ο σετ, όμως αντεπιτέθηκε και πήρε τα επόμενα δύο, εξασφαλίζοντας ότι μπορεί να αποκλειστεί μόνο στο χρυσό σετ, ύστερα από τη νίκη της με 3-2 σετ στο "Κροίσος Πέρσης" πριν από μία εβδομάδα.

Οι Γάλλοι όντως κατάφεραν να πάρουν τα επόμενα δύο σετ, εκ των οποίων το 5ο έπειτα από μεγάλη μάχη με 19-17 κι ενώ ο Μίλωνας είχε μετατρέψει το 13-11 σε 13-14.

Στο "χρυσό" σετ η ομάδα του Σάκη Ψάρρα είχε συνεχώς το προβάδισμα κι εν τέλει πήρε τη νίκη με 15-13 και συνεχίζει στη διοργάνωση.

Ο επόμενος αντίπαλος θα προκύψει από το Champions League και συγκεκριμένα από την 4η καλύτερη ομάδα που θα καταλάβει την 3η θέση των ομίλων του Champions League και θα υποβιβαστεί στο CEV Cup.

Τα σετ: 3-2 (25-18, 22-25, 23-25, 25-20, 19-17), Χρυσό σετ: 13-15
Οι πόντοι της Ναντ προήλθαν από 10 άσσους, 70 επιθέσεις (44% αποτελεσματικότητα), 13 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων (20 χαμένα σερβίς) και του Μίλωνα προήλθαν από 2 άσσους, 69 επιθέσεις (43% αποτελεσματικότητα), 13 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων (19 χαμένα σερβίς)
ΝΑΝΤ (Ουμπέρ Ενό): Σαμπουασό 6 (3/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ενό 18 (14/31 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 42% υπ. - 37% άριστες), Μαγκνίν 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Ντα Σίλβα 16 (11/21 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Νέβες 25 (21/54 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λόπεζ 14 (12/29 επ., 2΄ασσοι, 61% υπ. - 54% άριστες) / Μασιμίνο (λ, 66% υπ. - 53% άριστες), Γουέτζ 8 (5/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λεμιέ, Μπονό 1 (1/1 επ.)
Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 13 (8/14 επ., 5 μπλοκ), Μπάσης 6 (5/9 επ., 1 άσσος), Γιορντάνοφ 23 (22/57 επ., 1 μπλοκ), Πολουγιάν 8 (8/24 επ., 36% υπ. - 20% άριστες), Μολίνα 10 (8/24 επ., 2 μπλοκ, 36% υπ. - 20% άριστες), Χερ 2 (2 μπλοκ) / Χανδρινός (λ, 44% υπ. - 33% άριστες), Θεοδόσης 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Κοντοστάθης, Νανόπουλος 18 (16/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ.-50% άριστες).

Πηγή: sport24.gr