Πέμπτη, 18 Ιανουαρίου 2024 15:29

ΤΟΠΙΚΟ ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Ο Γ.Σ. Μεσσήνης 3-2 τον Γ.Σ. Γαργαλιάνων

Ο Γ.Σ. Μεσσήνης επικράτησε στο τάι μπρέικ του Γ.Σ. Γαργαλιάνων στη μεσσηνιακή αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής του Τοπικού Πρωταθλήματος Γυναικών της ΕΣΠΕΠ, σε παιχνίδι που διεξήχθη την Κυριακή το απόγευμα.

Νωρίτερα την ίδια ημέρα στο Κλειστό της Κυπαρισσίας, ο Γ.Α.Ε.Τ. Δίων ηττήθηκε από τον πρωτοπόρο Ζακυνθινό με 3-0 σετ.
Ο Απόλλων Καλαμάτας σύμφωνα με το πρόγραμμα είχε ρεπό και παρέμεινε στη δεύτερη θέση, αλλά με 4 πόντους πίσω από τον Ζακυνθινό.
Αναλυτικά η εικόνα στα δύο παιχνίδια που έγιναν την Κυριακή, έχει ως εξής:

Γ.Σ. ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ – Γ.Σ. ΜΕΣΣΗΝΗΣ 2-3 σετ

Αρκετά συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι που έγινε στο Κλειστό των Γαργαλιάνων ανάμεσα στον τοπικό Γυμναστικό Σύλλογο και τον Γ.Σ. Μεσσήνης με τις δύο ομάδες να διεκδικούν από το ξεκίνημα τη νίκη.
Η φιλοξενούμενη ομάδα προηγήθηκε δύο φορές, όμως οι γηπεδούχες απάντησαν ισάριθμες φορές και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Στο 5ο σετ και οι δύο ομάδες διεκδικήσαν τη νίκη, αλλά στο τέλος επικράτησε ο Γ.Σ. Μεσσήνης.
Τα σετ: 24-26, 25-15, 19-25, 25-22, 13-15.
Το παιχνίδι διαιτήτευσαν η Νικολέττα Τσιμικλή και η Κατερίνα Πανδή.
ΓΣ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ: Φουρτούνη, Αλαφάσου, Ανδρώνη, Ράπτη, Λίγγρη, Πολυζώη, Χρονοπούλου (λ), Αποστολοπούλου.
ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ: Δούβαλη, Θ. Μπρούμα, Ελ. Μπρούμα, Παυλάκου, Καραθανάση, Καραφλού, Αυγουστάτου (λ), Εξηνταβελώνη, Κότση.

Γ.Α.Ε.Τ. ΔΙΩΝ – ΖΑΚΥΝΘΙΝΟΣ 0-3 σετ

Η ομάδα της Κυπαρισσίας είχε δύσκολο έργο με αντίπαλο τον πρωτοπόρο του Γ’ ομίλου Ζακυνθινό.
Η γηπεδούχος ομάδας παρά τις προσπάθειες των αθλητριών της σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάποιο θετικό αποτέλεσμα. Η φιλοξενούμενη ομάδα που ήταν καλύτερη επικράτησε εύκολα και παρέμεινε για άλλη μια αγωνιστική στην κορυφή.
Τα σετ: 20-25, 14-25, 12-25.
Τον αγώνα διαιτήτευσαν η Νικολέττα Τσιμικλή και η Κατερίνα Πανδή.
ΓΑΕΤ ΔΙΩΝ: Πολύζου, Μ.-Ε. Καλογεροπούλου, Γεωργιόπουλου, Μπαρτζελιώτη, Αντωνοπούλου, Κακούτη, Δεμπεγιώτη (λ), Κανελλοπούλου, Π. Καλογεροπούλου, Γιαννή, Ζωγοπούλου.
ΖΑΚΥΝΘΙΝΟΣ (Τάσος Κουμπλής): Σκαζά, Χρ. Μαρέντη, Μοσχούρη, Λούντζη, Καμβάση, Κοκόροπούλου, Κολυβά (λ), Ε. Φλαμπουρά, Ντρίκου, Δημ.-Διον. Μαρέντη.