Κυριακή, 20 Νοέμβριος 2016 19:28

Τρίτη σερί νίκη για την Καλαμάτα B.C, 70-65 την Ενωση Ιλίου

Το καλύτερο από κάθε άποψη πρώτο φετινό της ημίχρονο, στο τέλος του οποίου ήταν μπροστά στο σκορ με 40-24 ήταν όπως αποδείχτηκε η στέρεα βάση πάνω στην οποία στηρίχθηκε γερά η Καλαμάτα B.C. και επικράτησε απόλυτα δίκαια το απόγευμα στην Τέντα της φιλόδoξης Ενωσης Ιλίου με 70-65.

Σημαντικό ρόλο πάντως σε αυτήν την νέα επιτυχία της Καλαματιανής ομάδας, την τρίτη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα, είχαν οι 600 περίπου φίλαθλοι που δημιούργησαν μια ιδιαίτερα θερμή ατμόσφαιρα στο δεύτερο κυρίως ημίχρονο, όπου οι  φιλοξενούμενοι είχαν ανεβάσει σημαντικά την απόδοσή τους.
Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης τώρα το συγκρότημα του Θόδωρου Γιαννακόπουλου μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και δικαιώθηκε αφού στο 6΄ ήταν ήδη μπροστά στο σκορ με 17-3 και στο 7΄ με 21-3 με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν ανήμποροι να αντιδράσουν.
Το επιθετικό ξέσπασμα αλλά και η εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων είχε ανάλογη συνέχεια αφού στο 10΄ προηγείτο των εμφανώς ανήμπορων να αντιδράσουν παικτών της Ενωσης με 23-12, στο 17΄με 32-17 και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 40-24.
Η συνέχεια όμως ήταν τελείως διαφορετική αφού οι παίκτες της Αθηναϊκής ομάδας μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και εν μέρει δικαιώθηκαν αφού στο 27 είχαν επιστρέψει στο παιχνίδι μειώνοντας από το -16 στο -8 (44-36)και στο 30' σε -7(51-44). Παρά την αντίδραση των φιλοξενούμενων οι Καλαματιανοί είχαν το καθαρό μυαλό και τις λύσεις - παρόλο που έπρεπε να πάρουν πολύ περισσότερα σφυρίγματα από τους Καμήτσο, Καββαδά εξ αιτίας του σκληρού παιχνιδιού των αντιπάλων  τους -  να κρατήσουν τον έλεγχο της αναμέτρησης και του παιχνιδιού αφού στο 34΄ προηγούντο με 59-51, στο 39΄ με 64-60, στο 39.50 με 68-65 και στο 40΄ με το τελικό για αυτούς 70-65.
Αμέσως μετά το τέλος  της αναμέτρησης όπως ήταν λογικό οι ασπρόμαυροι παίκτες αλλά και οι φίλαθλοι πανηγύρισαν έντονα την τρίτη συνεχόμενη νίκη και τέταρτη σε επτά παιχνίδια αριθμός που δίνει σαφώς καλύτερη δυναμική για την συνέχεια.
Κορυφαίοι της μεγαλύτερης μέχρι τώρα νίκης της Καλαματιανής ομάδας - μέχρι βέβαια την επόμενη - ήταν οι Μαγιντόμπε, Τσικούρης, Τριαανταφυλλόπουλος και Μπάκας.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. (Γιαννακόπουλος) Κίσσας 4, Τσικούρης 15 (1), Μαγιντόμπε 12 (1), Γεωργανάς, Σκοπέτος 4, Μπάκας 13, Τρινταφυλλόπουλος 13 (2), Δελής 9, Κουτίβας.
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Καράμπελας): Βαϊδάκης 8 (1), Μπέλλας Ι. 2, Φουντάς 21 (2), Τσολάκης 5, Σκαλωμένος 8, Μπέλλας Ο. 17 (3), Στρατομήτρος, Γεωργιάδης 4.

15. Αρης Πετρούπολης 6

• Ενα ματς λιγότερο έχουν Ικαρος Ν. Σμύρνης, Ενωση Ιλίου, ΚΑΟ Κορίνθου, Κεραυνός Αιγίου, Ερμιονίδα, Άρης Πετρούπολης και Πορφύρας.