Δευτέρα, 03 Απρίλιος 2017 19:19

ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. 66-71: Διπλό ελπίδας!

Σπουδαία εμφάνιση και μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 71-66 πήρε χθες η Καλαμάτα B.C. επί της Ερμιονίδας. Ενα αποτέλεσμα που ανανεώνει τις ελπίδες παραμονής για τους Μεσσηνίους.

Η "ασπρόμαυρη" ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο 10' ήταν μπροστά στο σκορ με 20-16. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με προηγήθηκε με 35-25, στο 30΄ με 57-39 και όταν ακούστηκε το σφύριγμα της λήξης με 71-66.

Οι γηπεδούχοι έψαξαν για την ανατροπή στο τελευταίο λεπτό, όπως είχαν και στην Τέντα στον πρώτο γύρο. Μείωσαν σε 63-60 αλλά οι απόλυτα ψύχραιμοι σε αυτό το χρονικό σημείο παίκτες του Γιαννακόπουλου έφτασαν απόλυτα δίκαια στην κατάκτηση των δύο βαθμών της νίκης.

Καλύτερος των γηπεδούχων ήταν ο πολύπειρος και γνωστός από την μεγάλη του παρουσία στα σαλόνια του ελληνικού μπάσκετ και όχι μόνο Γιώργος Διαμαντόπουλος. Μεγάλη εμφάνιση από τους νικητές πραγματοποίησαν οι Γιώργος Μπάκας, Αλέξης Μαγιντόμπε και Λεωνίδας Τριανταφυλλόπουλος οι οποίοι εκτός των άλλων σημείωσαν τους 51 από τους 71 συνολικά πόντους της ομάδας τους.

Διαιτητές: Τσακαλογιάννης – Σταθόπουλος

ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ (Καλαϊτζάκης-Σκορδής): Ευστρατίου  9 (1), Αγγελής 6, Θωμάς 11 (3), Αμπάλοφ, Γκολέμης 6, Βανδώρος, Δεβελέκος, Κοριζής 2, Π. Ευστρατίου  9, Τζουμάκας, Διαμαντόπουλος 23 (2), Πουλής.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. (Γιαννακόπουλος): Μπάκας 24, Κίσσας, Κονταργύρης, Τσικούρης 6, Μαγιντόμπε 14 (2), Σπηλιώτης, Γιαννουκάκης 9, Σκοπέτος, Γεωργανάς, Τριανταφυλόπουλος 13 (3), Δελής 2, Κουτίβας 3.