Σάββατο, 07 Μάρτιος 2020 20:47

Α’ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: Τεράστιο διπλό για Δίωνα Κυπαρισσίας, 69-62 την Καλαμάτα B.C.

Ο Δίωνας Κυπαρισσίας ήταν ο θριαμβευτής στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας μπάσκετ της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ μιας και επικράτησε με 69-62 της Καλαμάτα BC πριν λίγο στην Τέντα!

Η Τριφυλιακή ομάδα έκανε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και κέρδισε απόλυτα δίκαια την καλαματιανή ομάδα, ενώ λίγο έλλειψε να πάρει και την διαφορά (είχε χάσει με 8 πόντους στο ματς του α’ γύρου). Ετσι ο Δίωνας έφτασε στην πρώτη θέση την Καλαμάτα BC στους

32 βαθμούς και όλα είναι ανοικτά για την πρώτη θέση πέντε αγωνιστικές πριν το φινάλε. Το αποψινό παιχνίδι έγινε παρουσία 500 και πλέον θεατών στο Κλειστό της Τέντας, μέσα σε πολύ ωραία ατμόσφαιρα. Δυναμική ήταν και η κερκίδα του Δίωνα, με πάνω από 100 Κυπαρισσιώτες να δίνουν το παρών και να πανηγυρίζουν στο τέλος το μεγάλο διπλό.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 32-26. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως ο Δίωνας έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 47-50. Η διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο έφτασε μέχρι και το +11 (51-62 στο 35’), όμως εν τέλει επικράτησε με επτά πόντους διαφορά (69-62).