Τετάρτη, 29 Μάρτιος 2023 20:25

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ: Ηττα στην Πάτρα για την Καλαμάτα B.C.

Την ήττα με σκορ 57-43 γνώρισε σήμερα στην Πάτρα από την Α.Ε. Γλαύκου Εσπέρου η Καλαμάτα B.C. και υποχώρησε στην 7η θέση του 1ου ομίλου της Γ’ εθνικής με 31 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην 6η θέση με 32 βαθμούς και πήραν προβάδισμα εν όψει των πλέι άουτ παραμονής.

Και αυτό γιατί θα μετρούν δύο νίκες, αν βρεθούν αντιμέτωποι με τη μεσσηνιακή ομάδα, ενώ έχουν και το πλεονέκτημα έδρας με την 6η θέση. Βέβαια όλα αυτά μετά την σκανδαλώδη απόφαση της ΕΟΚ να επαναληφθεί το ματς που είχε κερδίσει στις 12 Μαρτίου η Καλαμάτα B.C. με σκορ 60-59. Η Ομοσπονδία έκανε δεκτή την ένσταση της Πατρινής ομάδας για εκπρόθεσμο τρίποντο του Διαμαντόπουλου και έτσι οι δύο ομάδες για δεύτερη φορά μέσα στο Μάρτιο βρέθηκαν αντιμέτωπες στο Κλειστό γήπεδο του Γλαύκου στην Κρύα Ιτεών. Οι γηπεδούχοι πήγαν στο ημίχρονο με προβάδισμα 4 πόντων (30-26), ενώ στο 30’ η διαφορά ήταν επίσης 4 πόντοι (43-39). Στην τελευταία περίοδο όμως η Καλαμάτα B.C. “κόλλησε” επιθετικά και οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη.
Η μεσσηνιακή ομάδα ολοκληρώνει την κανονική σεζόν την Κυριακή στην Τέντα με αντίπαλο την πρωτοπόρο Νήαρ Ηστ.
Δεκάλεπτα: 9-13, 30-26, 43-39, 57-43
Διαιτητές: Τηγάνης, Τεφτίκης
Α.Ε. ΓΛΑΥΚΟΥ ΕΣΠΕΡΟΥ(Γκοργκόλης): Σακελλαρόπουλος 4, Σερέτης 10, Σταθόπουλος 2, Ροκανάς 4, Πανόπουλος 9(1), Γκουντουβάς, Καραγγελής 7(1), Αγγελόπουλος 2, Αργυρόπουλος 6, Μπόγρης 3, Κρέμιτς 10.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. (Νώντας): Μαργέλης, Οικονομίδης 3, Καραβανάς 4, Διαμαντόπουλος 3, Παπαντωνίου 6, Μπαλής 9(1), Μανωλάκης 2, Μπάκας 14, Περρωτής 2, Καλογερόπουλος.