Κυριακή, 18 Φεβρουάριος 2018 14:44

Πάει για ρεκόρ στην Α’ τοπική η φετινή Ανδρούσα!

Κάθε προσδοκία έχει ξεπεράσει η μέχρι σήμερα πορεία της Ανδρούσας στο πρωτάθλημα της Α’ τοπικής.

Η ομάδα που προπονεί ο Νίκος Γεωργακλής φιγουράρει στην 3η θέση μετά από 18 αγωνιστικές και απέχει 6 βαθμούς από τον πρωτοπόρο Πάμισο, τον οποίο έχει υποχρεώσει σε εντός έδρας ισοπαλία.

Ως εκ τούτου και με δεδομένο ότι μένουν 12 αγωνιστικές, η Ανδρούσα θα κάνει ρεκόρ βαθμών από την ημέρα που επέστρεψε στη μεγάλη κατηγορία και θα τερματίσει στην καλύτερη θέση της σύγχρονης ιστορίας της. Ηδη έχει συγκεντρώσει 39 βαθμούς και ενώ πέρυσι είχε σε όλο το πρωτάθλημα 27 βαθμούς, ενώ τις δύο πρώτες σεζόν στην Α’ τοπική συγκέντρωσε 38. Μόνο τη σεζόν 2015-16 ξεπέρασε τους 40 βαθμούς και συγκεκριμένα έφθασε τους 43, παίρνοντας 12 νίκες, όσες έχει φέτος σε 18 παιχνίδια!

Τι έκανε τα προηγούμενα χρόνια

Συγκεκριμένα την περίοδο 2013-14 ως νεοφώτιστη είχε 38 βαθμούς, που μεταφράζονται σε 11 νίκες, 5 ισοπαλίες και 14 ήττες και τέρματα 37-40. Ισοβάθμησε με το Δώριο στην 7η θέση.

Την περίοδο 2014-15 συγκέντρωσε επίσης 38 βαθμούς, με 10 νίκες, 8 ισοπαλίες και 12 ήττες με τέρματα 27-39. Ισοβάθμησε στην 6η θέση με Μεσσηνιακό, Δώριο και Διαβολίτσι.

Την περίοδο 2015-16 τερμάτισε με 43 βαθμούς στην 7η θέση, μετρώντας 12 νίκες, 7 ισοπαλίες και 11 ήττες και γκολ 37-28.

Πέρυσι η Ανδρούσα αγχώθηκε για την παραμονή και πήρε την 13η θέση με 27 βαθμούς, έχοντας 6 νίκες, 9 ισοπαλίες και 15 ήττες με τέρματα 27-45.

Φέτος είναι, όπως προαναφέραμε, στην 3η θέση μετά το πέρας 18 αγωνιστικών, έχοντας 12 νίκες, 3 ισοπαλίες και 3 ήττες με γκολ 27-14.

Τα 12 εναπομείναντα ματς

Μέχρι το φινάλε του πρωταθλήματος, η Ανδρούσα θα παίξει κατά σειρά με Εθνικό Μελιγαλά (εκτός), Μιλτιάδη (εντός), Πάμισο (εντός), Πανθουριακό (εκτός), Αναγέννηση Παραλίας (εντός), Κυπαρισσία (εκτός), Ασπρόχωμα (εντός), Ομόνοια (εκτός), Τέλλο Αγρα (εκτός), Εράνη (εντός), Ολυμπιακό (εκτός) και Διαβολίτσι (εντός).

Αυτό το Σαββατοκύριακο δεν υπάρχει δράση λόγω των Αποκριών. Ετσι το ματς με τον Εθνικό Μελιγαλά θα διεξαχθεί στις 24 Φεβρουαρίου.