Πέμπτη, 23 Μάιος 2019 11:37

Πέταγε “φωτιές” το Βέλγιο, 5-0 την Εθνική Ενόπλων Ελλάδας, σε διεθνή φιλικό αγώνα γυναικών (φωτό)

“Κόκκινες φλόγες” είναι το προσωνύμιο της εθνικής Βελγίου, η οποία πέταγε “φωτιές” στο χθεσινό φιλικό αγώνα με την Εθνική Ενόπλων Ελλάδας, που φιλοξενήθηκε στο γήπεδο του Μεσσηνιακού.

Οι Βελγίδες επικράτησαν με 5-0 και έδειξαν ότι δικαίως συγκαταλέγονται στις κορυφαίες δυνάμεις του γυναικείου ποδοσφαίρου. Το αυριανό φιλικό με την Εθνική Ελλάδας (5.30 μ.μ.) αναμένεται να έχει μεγαλύτερο ανταγωνισμό, αλλά και πάλι το Βέλγιο, που προετοιμάζεται από το Σάββατο στην Καλαμάτα έχει τον πρώτο λόγο.

Στο χθεσινό ματς οι 200 περίπου φίλαθλοι απόλαυσαν περίτεχνες ενέργειες και όμορφο θέαμα, με το Βέλγιο να έχει από το ξεκίνημα την πρωτοβουλία των κινήσεων και να φθάνει με άνεση στη νίκη, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες της Εθνικής Ενόπλων.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε πάντως με 0-1. Η Γκανς με κεφαλιά στο 22’ άνοιξε το σκορ έπειτα από κόρνερ της Ονζια με την μπάλα να έχει κατεύθυνση προς τα δίχτυα και την Γκανς να πετάγεται και να σιγουρεύει το γκολ.

Νωρίτερα στο 20’ το σουτ της Ντάνιτελς σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Μπλομ στο 48’ με σουτ διπλασίασε τα τέρματα της εθνικής Βελγίου και το σκορ πήρε διαστάσεις στο τελευταίο τέταρτο.

Η Βαν Μέχελεν, που ήρθε από τον πάγκο, έκανε στο 76’ με πλασέ μέσα από την περιοχή το 0-3 και στο 78’ με ωραίο ψηλοκρεμαστό πλασέ εκτός περιοχής το 0-4. Το τελικό 0-5 διαμόρφωσε η Ονζια με πλασέ στο 89’.

Το τελετουργικό πριν τη σέντρα

Το χθεσινό φιλικό είχε διεθνή χαρακτήρα και πριν από την έναρξη ακούστηκαν οι εθνικοί ύμνοι. Ακολούθησε η ανταλλαγή αναμνηστικών και τιμητικών πλακετών από τους διοργανωτές, την ΕΠΣΜ, το Μεσσηνιακό, τον Πατίστα και την Εθνική Ενόπλων. Να σημειωθεί ακόμα ότι πριν ο κ. Ρέκκας σφυρίξει την έναρξη κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου ποδοσφαιριστή του Πατίστα Μοχάμεντ.

Προπονητής της εθνικής Βελγίου είναι ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής Ιβ Σέρνελς και στην Εθνική Ενόπλων της Ελλάδας ο Βασίλης Βούζας. Μαζί του ήταν ο Αλβέρτος Παπαδάκης ως αρχηγός αποστολής, ο προπονητής τερματοφυλάκων Γιάννης Ζαλαώρας και από το Υπουργείο Εθνικής Αμυνας η Αθανασία Τσουμελέκα και η Παρασκευή Τσιομπίκα.

Το φιλικό διαιτήτευσε ο Ρέκκας με βοηθούς τους Μιχαλόπουλο και Αράπη. Τέταρτος διαιτητή ήταν η Τσαούση.

ΕΘΝΙΚΗ ΕΝΟΠΛΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ: Πελετίδου, Βασιλάκη, Φώτη, Κατσαϊτη, Μαραγκουδάκη, Μπέρτσια, Αγγελάκη, Χατζηγιαννίδου, Τικοπούλου, Μάινου, Ιωαννίδου. Επαιξαν και οι Χαρτζοματσίδου, Αποστόλου, Μαρασίδου, Παπουτσή, Κούγια, Ματοσιάν, Κατσιώτη, Γεωργαλή, Λάλα.

ΕΘΝΙΚΗ ΒΕΛΓΙΟΥ: Οντουέρ, Ζακ, Μιναέρ, Βανγκόμπ, Ονζια, Ντάνιελς, Βάντε Αμοελε, Κουτερέλς, Μπλομ, Γκέλτιερς, Γκανς. Επαιξαν και οι Λεμέι, Φίλντγενς, Βανμπέλ, Ντοντ, Βαν Μέχελεν, Κεες, Μπίσμανς.