Δευτέρα, 30 Μαϊος 2022 11:49

Κάθε γκολ για την "Κιβωτό του Κόσμου"

Ενα ξεχωριστό φιλικό έγινε χθες το απόγευμα στο γήπεδο "Π. Μπαχράμης".

Οι Παλαίμαχοι της Καλαμάτας αναμετρήθηκαν με εργαζομένους από τα έξι καταστήματα της αλυσίδας σούπερ μάρκετ "ΑΒ Βασιλόπουλος στην περιοχή και κάθε γκολ ήταν για καλό σκοπό, καθώς τα έσοδα του αγώνα θα διατεθούν στην "Κιβωτό του Κόσμου". Το εν λόγω φιλικό εντασσόταν στο πλαίσιο της 12ης Ημέρας Εθελοντισμού της ΑΒ και το σημαντικό είναι ότι αρκετός κόσμος βρέθηκε στο γήπεδο για να στηρίξει αυτή την προσπάθεια.
O δήμαρχος Καλαμάτας Θανάσης Βασιλόπουλος, πριν από τη σέντρα τόνισε στις δύο ομάδες τη σημασία που έχει το φιλικό, ενώ ο δήμος έδωσε μια φανέλα στον πρόεδρο του τοπικού συνδέσμου διαιτητών ποδοσφαίρου Νίκο Κοσσάρη, για την προσφορά του στο ποδόσφαιρο.
Για την ιστορία, το φιλικό διάρκειας 70 λεπτών, που ήταν υπό την αιγίδα του Δήμου Καλαμάτας, ολοκληρώθηκε με σκορ 10-3 υπέρ των Παλαίμαχων της Καλαμάτας
Στα αξιοσημείωτα ότι στο δεύτερο ημίχρονο και με το σκορ στο 7-2, πήραν χρόνο συμμετοχής παιδιά από την "Κιβωτό του Κόσμου", ενώ νέο "αίμα" έπαιξε και στην ομάδα ΑΒ Βασιλόπουλος, που κέρδιζαν το πιο ζεστό χειροκρότημα και πέτυχαν τα υπόλοιπα τέσσερα γκολ,
Οι τυπικά φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 4' με τον Γιαννόπουλο. Στο 7' ο Καλογερόπουλος είχε δοκάρι για τους παλαίμαχους της Καλαμάτας και στο 13' ο Γαλανόπουλος ισοφάρισε σε 1-1. Στο 15' ο Μπιζίμης έδωσε προβάδισμα στους παλαίμαχους, που αυξήθηκε στο 20' με τον Λακριντή.
Στο 23' η σέντρα - σουτ του Μπλέτσα από δεξιά σταμάτησε στο δοκάρι και στο 34' ο Γιαννόπουλος μείωσε σε 3-2, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου,
Στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου οι Παλαίμαχοι Καλαμάτας μπήκαν... φουριόζοι και πέτυχαν τέσσερα γκολ. Στο 42' ο Τζίφας έκανε το 4-2, στο 43' ο Γαλανόπουλος το 5-2, στο 46' ο Τζίφας και πάλι το 6-2 και στο 47' ο Φλέσσας το 7-2, στη συνέχεια οι δύο ομάδες έπαιξαν τελείως χαλαρά. Στο γήπεδο μπήκαν αρκετά παιδάκια,, οι άμυνες πήγαν... περίπατο και το σκορ ανέβηκε στο 10-3.
Το ματς διαιτήτευσε ο Ψηλοπαναγιώτης με βοηθούς τους Μπασιλάρη και Βανικιώτη.
ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Πλακουδάκης, Κορομηλάς, Μπιζίμης, Παλαμάρας, Μαυρέας, Μπλέτσας, Γαλανόπουλος, Κεράνης, Αθανασόπουλος, Καλογερόπουλος, Λακριντής. Στον πάγκο ήταν οι Καλλιντέρης, Φλέσσας, Τζίφας, Παναγόπουλος, Σταυριανέας, Μητσέας, Πετρόγιαννης, Σωτηρόπουλος, Λαζαρακόπουλος, Κοσυφολόγος,
ΑΒ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ: Πολίτης, Κωστόπουλος, Παναγόπουλος, Γιαννόπουλος, Κορομηλάς, Μαραβέλας, Ανδρεάδης, Παπαδέας, Μενύχτας, Κούμανης, Γαϊτάνης. Στον πάγκο ήταν οι Γαλακτιώτης, Κεμετσετζίδης, Γεωργαντάς, Κουτέλας, Σγουρός.