Κυριακή, 05 Ιούνιος 2022 20:15

Γ' Εθνική: Στη Super League 2 ο Αγροτικός Αστέρας, μάχη για τα άλλα δύο εισιτήρια

Ο Αγροτικός Αστέρας επικράτησε 3-1 του Ηρακλή Λάρισας και μετά την Παναχαϊκή πήρε την άνοδο στη Super League 2. Μάχη ανάμεσα σε Μακεδονικό, Προοδευτική, ΠΑΟ Ρουφ και Ηλιούπολη για τα άλλα δύο εισιτήρια.

Την άνοδό του στη Super League 2 πανηγύρισε ο Αγροτικός Αστέρας. Η ομάδα του Ευόσμου επικράτησε 3-1 του Ηρακλή Λάρισας, έφτασε τους 10 πόντους και κλείδωσε μία θέση στην τετράδα, αν και οι υποχρεώσεις της ολοκληρώθηκαν.

Το σκορ άνοιξε ο Μελισσόπουλος στο 24ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ το 2-0 έγινε στο 37' με αυτογκόλ του Τάρτα. Ο Γκίκας μείωσε στο 57' για να διαμορφώσει ο Μελισσόπουλος το τελικό σκορ στο 71'.

Η Παναχαϊκή εξασφάλισε την κορυφή στο μίνι πρωτάθλημα μία αγωνιστική πριν από το φινάλε. Επικράτησε 2-1 του ΠΑΟ Ρουφ, ο οποίος θα δώσει μάχη την τελευταία αγωνιστική, καθώς βρίσκεται στην 5η θέση με έξι πόντους. Ο Κέρι πέτυχε τα δύο γκολ των Αχαιών στο 7' και στο 83', με τον Καλλέργη να μειώνει στο 85'.

Σημαντική νίκη πήρε η Ηλιούπολη και διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες της για άνοδο. Επικράτησε 1-0 της Προοδευτικής χάρη στο γκολ του Ταβάρες στο 2ο λεπτό. Έφτασε τους τέσσερις βαθμούς στην 6η θέση στο -3 από την ομάδα του Κορυδαλλού, η οποία είναι στην 4η θέση. Με λίγα λόγια ο Μακεδονικός, η Προοδευτική, ο ΠΑΟ Ρουφ και η Ηλιούπολη θα παλέψουν για τα δύο εναπομείναντα εισιτήρια της Super League 2.