Δευτέρα, 16 Φεβρουάριος 2015 12:46

Ογδοη σερί νίκη για τον ΑΟΚ, 5-0 τον Αστέρα Αρφαρών

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι με τον Αστέρα Αρφαρών η Κυπαρισσία κερδίζοντας με το επιβλητικό 5-0.

Ετσι συνεχίζει στην κορυφή της βαθμολογίας επτά αγωνιστικές πριν το φινάλε και κρατά την τύχη στα χέρια τους όσον αφορά την κατάκτηση του τίτλου.
Αυτή ήταν η όγδοη συνεχόμενη νίκη για τους "κυανόλευκους", ενώ συνάμα έκαναν το "12 στα 12" στο γήπεδο τους, μην έχοντας χάσει ούτε βαθμό.
Και φυσικά η ομάδα του Αλέξη Μαντζούνη δεν δέχθηκε γκολ ούτε σε αυτό το παιχνίδι, κρατώντας το μηδέν σε 16 σερί παιχνίδια!
Από την άλλη αυτή ήταν μια φυσιολογική ήττα για τον Αστέρα, που είδε όμως τη διαφορά από την 13η θέση να αυξάνεται στους
4 βαθμούς, στη μάχη που δίνει για την παραμονή.
Στα του χθεσινού αγώνα, μεγάλος πρωταγωνιστής για τον ΑΟΚ ήταν
ο Ιλιε Μιτρόφ που πέτυχε χατ τρικ, ενώ τα άλλα δύο γκολ σημείωσαν οι Καρατζούλιας και Φ. Παναγόπουλος.
Μόλις στο 3' ο Μιτρόφ με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0.
Πέντε λεπτά αργότερα ο Ντιόπ έδωσε στον Φ. Παναγόπουλο και εκείνος πρόλαβε την έξοδο του Χριστόπουλο και με πλασέ έκανε το 2-0.
Στο 13' οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο γκολ όταν σε φάση διαρκείας ο Μιτρόφ με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι και ύστερα στα δίχτυα.
Πριν το ημίχρονο η Κυπαρισσία έβαλε κι άλλο γκολ, όταν στο 36' ο Καμποσιώρης έκανε επέλαση από δεξιά και έδωσε στον Καρατζούλια που με πλασέ από κοντά έκανε το 4-0.
Η μόνη αντίδραση του Αστέρα ήταν στο 55' με το σουτ του Φέστα να σταματά στο δεξί δοκάρι.
Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 58' μετά από σέντρα του Κόλλια και σουτ στην κίνηση του Μιτρόφ (5-0).
Το ματς σφύριξε ο Ψηλοπαναγιώτης, με βοηθούς τους Γιαννέτσο και Ηλιόπουλο, με το σφύριγμα της λήξης να δίνεται αρκετά λεπτά