Τετάρτη, 22 Μάρτιος 2017 12:47

ΣΤΙΒΟΣ ΛΥΚΕΙΩΝ: 14 έπιασαν τα όρια πρόκρισης για την επόμενη φάση

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(1 Ψήφος)
ΣΤΙΒΟΣ ΛΥΚΕΙΩΝ: 14 έπιασαν τα όρια πρόκρισης για την επόμενη φάση

 

Γέμισε ταλέντα, νιάτα και ενθουσιασμό χθες το πρωί το Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας, καθώς εκεί φιλοξενήθηκαν οι αγώνες στίβου της πρώτης φάσης των λυκείων Μεσσηνίας.

Δεκάδες αγόρια και κορίτσια δοκίμασαν τις δυνάμεις τους και 14 εξ' αυτών έπιασαν τα όρια για τη δεύτερη φάση των Πανελληνίων αγώνων στίβου. Συγκεκριμένα στα αγόρια στα 100 μέτρα προκρίθηκαν οι Παναγιώτης Πανταζής (11.13) και Αλέξανδρος Νικολόπουλος (11.40). Στα 100 μέτρα εμπόδια ο Νικηφόρος Ψυχογιάννης - Ψυρογιάννης (16.30).

Στα 200 μέτρα οι Γιώργος Κούσκουλας (22'' 66) και Νίκος - Θεόδωρος Αντωνόπουλος (23' 95). Στα 3.000 μέτρα ο Αχιλλέας Μπενάρδος (9. 49) και στο ακόντιο ο  Κυριάκος Μαγουλιανίτης (50, 42). 

Στα κορίτσια την πρόκριση εξασφάλισαν στα 100 μέτρα οι  Μάρθα Τασιοπούλου (12 38) και  Σταματική Φιλιπποπούλου, στα 100 μέτρα εμπόδια οι  Μαρία Μάλλιου (16 35),  Κωνσταντίνα Αλεξανδροπούλου (16 40), στα 3.000 μέτρα η  Δήμητρα Δημητροπούλου 1(1.57), στο ακόντιο η 

Κρινιώ Δημητροπούλου (38,25) και στο άλμα σε μήκος η  Ολγα Βαμβακούση (5,12). 

Οι νικητές σε όλα τα αγωνίσματα 

Αναλυτικά οι νικητές σε όλα τα αγωνίσματα έχουν ως εξής: 

Αγόρια

100 μέτρα

1. Παναγιώτης Πανταζής (2ο ΓΕΛ Καλαμάτας)

2. Αλέξανδρος Νικολόπουλος (4ο ΓΕΛ Καλαμάτας)

3. Γιάννης Τσατάς (ΓΕΛ Πύλου)

110 μέτρα εμπόδια

1. Νικηφόρος Ψυχογιάννης - Ψυρογιάννης (1ο ΓΕΛ Καλαμάτας)

2. Αναστάσιος Μυλωνόπουλος (1ο ΓΕΛ Καλαμάτας)

3. Νικήτα Γκέτοβ (ΓΕΛ Κορώνης)

1500 μέτρα

1. Στέφανος Κατσάκος (2ο ΓΕΛ Καλαμάτας)

2. Στάθης Βλάχος (ΕΠΑΛ Μεσσήνης)

3. Ραφαήλ - Νικόλαος Πετρόπουλος (ΓΕΛ Κορώνης)

200 μέτρα

1. Γιώργος Κούσκουλας (1ο ΓΕΛ Μεσσήνης)

2. Νίκος - Θεόδωρος Αντωνόπουλος (Εκπαιδευτήρια Μπουγά)

3. Κώστας Γκότσης (3ο ΓΕΛ Καλαμάτας)

2.000 μέτρα με εμπόδια

1. Στάθης Κλαρίδας (ΓΕΛ Πύλου)

2. Κώστας Καρλής (ΓΕΛ Πύλου)

3.000 μέτρα

1. Αχιλλέας Μπενάρδος (ΓΕΛ Κυπαρισσίας)

2. Αγγελος Σαμπάνι (ΓΕΛ Πύλου)

3. Βασίλης Μπαζίγος (Μουσικό Σχολείο)

400 μέτρα

1. Αίαντας - Παναγιώτης Παπαγιαννόπουλος (3ο ΓΕΛ Καλαμάτας)

2. Ορέστ Σαχινάι (ΓΕΛ Πύλου)

3. Γιάννης Στραβάκος (5ο ΓΕΛ Καλαμάτας)

800 μέτρα

1. Γιώργος Χαρλέπας (ΕΠΑΛ Μεσσήνης)

2. Αριστείδης Κουρεμπανάς (ΓΕΛ Πύλου)

3. Ιάσονας Καστόρας (3ο ΓΕΛ Καλαμάτας)

Ακόντιο

1. Κυριάκος Μαγουλιανίτης (1ο ΓΕΛ Καλαμάτας)

2. Ηλίας Πενία Κοταρίδης (ΓΕΛ Αρφαρών)

3.  Δημοσθένης Γαϊτάνης (ΓΕΛ Κορώνης)

Αλμα σε μήκος

1. Αγγελος Παλιάκος (4ο ΓΕΛ Καλαμάτας

2. Αριστομένης Πόπορης (ΓΕΛ Πύλου)

3. Δημήτρης Μποσίνης (2ο ΓΕΛ Καλαμάτας)

Αλμα σε ύψος

1.  Γιώργος Οικονομόπουλος (ΕΠΑΛ Μεσσήνης)

2. Χρήστος Δημόπουλος (ΕΠΑΛ Μεσσήνης)

3.  Φίλιππος Σταματελόπουλος (ΓΕΛ Πύλου)

Σφαιροβολία

1. Παναγιώτης Μπεσσής (2ο ΓΕΛ Καλαμάτας)

2. Γιάννης Κουκούτσης (1ο ΕΠΑΛ Καλαμάτας)

3. Βασίλης Πετρόπουλος (ΓΕΛ Μεσσήνης)

Κορίτσια

100 μέτρα

1. Μάρθα Τασιοπούλου (1ο ΓΕΛ Καλαμάτας)

2. Σταματική Φιλιπποπούλου (3ο ΓΕΛ Καλαμάτας)

3. Μαρία - Χριστίνα Διαμαντοπούλου (4ο ΓΕΛ Καλαμάτας)

100 μέτρα εμπόδια

1. Μαρία Μάλλιου (ΓΕΛ Κορώνης)

2. Κωνσταντίνα Αλεξανδροπούλου (3ο ΓΕΛ Καλαμάτας)

1500 μέτρα

1. Αναστασία - Κωνσταντίνα Μπούρα (ΓΕΛ Κυπαρισσίας)

2. Φωτεινή Κοντογόνη (ΓΕΛ Πύλου)

3. Λεντιάνα Μουχαμέτι (2ο ΓΕΛ Καλαμάτας)

200 μέτρα

1. Μαρία Μαρκάκη (1ο ΓΕΛ Καλαμάτας)

2. Βασιλική Καλογεροπούλου (4ο ΓΕΛ Καλαμάτας)

3. Γεωργία Τριαντοπούλου (Μουσικό Σχολείο)

3.000 μέτρα

1. Δήμητρα Δημητροπούλου (1ο ΓΕΛ Μεσσήνης)

2. Ελένη Μέντζα (3ο ΓΕΛ Καλαμάτας)

3.  Αθανασία - Κατερίνα Αθανασοπούλου (1ο ΓΕΛ Καλαμάτας)

400 μέτρα

1. Κωνσταντίνα Αγελαδάρη (ΓΕΛ Κυπαρισσίας)

2. Ιωάννα Γεωργιοπούλου (3ο ΓΕΛ Καλαμάτας)

3. Αφροδίτη Κούτρη (ΓΕΛ Πύλου)

800 μέτρα

1. Αθανασία Αλοίμονου (5ο ΓΕΛ Καλαμάτας)

2. Βασιλική - Ερβχε Ντίνε (5ο ΓΕΛ Καλαμάτας)

3. Σωτηρία - Χριστίνα Σιμιόν (ΓΕΛ Κυπαρισσίας)

Ακόντιο

1. Κρινιώ Δημητροπούλου (1ο ΓΕΛ Μεσσήνης)

2. Θεοδώρα - Παναγιώτα Καπλάνη (1ο ΓΕΛ Καλαμάτας)

Αλμα σε μήκος

1. Ολγα Βαμβακούση (5ο ΓΕΛ Καλαμάτας)

2. Ανθεμις Κυρίτση (ΓΕΛ Κυπαρισσίας)

3. Δεσποίνα Μαντζώρου (ΓΕΛ Κυπαρισσίας)

Αλμα σε ύψος

1. Μαρίνα Μαυροειδή (3ο ΓΕΛ Καλαμάτας), Αθηνά Καργάκου (4ο ΓΕΛ Καλαμάτας)

Αλμα σε τριπλούν

1  Ελπίδα Χαρλέπα (1ο ΓΕΛ Μεσσήνης)

Σφαιροβολία

1. Χριστίνα Θεοδωροπούλου (1ο ΓΕΛ Καλαμάτας)

2. Αννίτα Μπάκα (Μουσικό Σχολείο)

 

3.  Γεωργία - Αλεξία Κούτη (ΕΠΑΛ Μεσσήνης)

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ