Δευτέρα, 19 Μαρτίου 2018 13:05

Ο Πατεράκης του ΣΔΥΜ νικητής στο Μαραθώνιο Μεσσήνης (φώτο)

Μπορεί ο καιρός να μην ήταν ιδανικός, αλλά η πλατεία της Μεσσήνης γέμισε και φέτος από ανθρώπους κάθε ηλικίας που φόρεσαν τα αθλητικά τους και έτρεξαν, τόσο στον Μαραθώνιο Δρόμο όσο και στους αγώνες των 3 και 10 χιλιομέτρων. Ενας αγώνας θεσμός για την πόλη και το νομό, μιας και διεξήχθη για 13η χρονιά.

Η εκκίνηση για τη διαδρομή των 42.195 χιλιομέτρων στον Μεσσηνιακό Κάμπο, δόθηκε στις 7,30 το πρωί, με το Γιώργο Πατεράκη να τερματίζει πρώτος με χρόνο 2 ώρες 50 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα.

Τη δεύτερη θέση πήρε ο Χρήστος Μαυρίκιος (HOKA) με 2 ώρες 55 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα, ξεπερνώντας για δευτερόλεπτα το Νίκο Βαίτση (ανεξάρτητος) που με 2 ώρες 55 λεπτά και 55 δευτερόλεπτο ανέβηκε στην τρίτη θέση του βάθρου.

Πρώτη στις γυναίκες η Πουλοπούλου του ΣΔΥΜ

Στις γυναίκες η πρωτιά ήταν μεσσηνιακή υπόθεση, με τις Γεωργία Πουλοπούλου και Σταυρούλα Μπάκα του ΣΔΥΜ να τερματίζουν χέρι χέρι σε 3 ώρες 40 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα και για το τυπικό της υπόθεσης, το χρυσό πήρε η Πουλοπούλου και το αργυρό μετάλλιο η Μπακα, ενώ την 3η θέση κατέλαβε η Κατερίνα Κοντογιώργου (Χαλάνδρι) που έκανε 3 ώρες 55 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα.

Στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων νίκησε ο Ανδρέας Δημητράκης (Πανελλήνιος), ενώ η πρώτη γυναίκα που τερμάτισε ήταν η Νίνα Μάρκου.

Η εκκίνηση για τα 10 χιλιόμετρα δόθηκε στις 10 το πρωί και ακολούθησαν στις 11.30 τα 3 χιλιόμετρα που απευθυνόταν κυρίως σε μαθητές.

Τον Μαραθώνιο Δρόμο διοργάνωσε ο Δήμος Μεσσήνης σε συνεργασία με την Ε.Α.Σ. ΣΕΓΑΣ, την Περιφέρεια Πελοποννήσου, τον Σ.Δ.Υ. Μεσσηνίας και τη στήριξη της Ε.Ο.Σ.Λ. Μ.Α.-Υ.

Δύο βραβεύσεις

Δύο δικά του παιδιά βράβευσε ο Δήμος Μεσσήνης κατά τη διάρκεια των απονομών στο Μαραθώνιο. Ο λόγος για το Μεσσήνιο πρωταθλητή του μήκους και νυν προπονητή Λούη Τσάυτουμα και τη νεαρή αθλήτρια του Αθλητικού Παλαιστικού Συλλόγου Μεσσηνίας "Αριστόδημος" Γεωργία Κοντυμανωλοπούλου.

Ο Τσάτουμας βραβεύτηκε για την προσφορά του και τις μεγάλες διακρίσεις και συμμετοχές σε πανευρωπαϊκά, παγκόσμια πρωταθλήματα και ολυμπιακούς αγώνες και η Κοντομανωλοπούλου για τη 2η θέση στο πρόσφατο πανελλήνιο πρωτάθλημα πάλης.

Τις τιμητικές πλακέτες έδωσε ο δήμαρχος Μεσσήνης Γιώργος Τσώνης.