Τρίτη, 24 Απρίλιος 2018 14:34

Εντυπωσιακός Μεσσηνιακός στο διασυλλογικό της Τρίπολης

Με τον Μεσσηνιακό να έχει εντυπωσιακή παρουσία πραγματοποιήθηκε το περασμένο Σάββατο το Διασυλλογικό Περιφερειακό Πρωτάθλημα Παμπαίδων/ Παγκορασίδων Α’ στο Δημοτικό Στάδιο της Τρίπολης.

Από πλευράς Μεσσηνιακού 28 αθλητές και αθλήτριες του συλλόγου συναγωνίστηκαν με αθλητές και αθλήτριες που εκπροσώπησαν 22 συνολικά συλλόγους της Περιφέρειας. Η ομάδα του Μεσσηνιακού κατέκτησε 11 μετάλλια εκ των οποίων τα 7 ήταν χρυσά, τα 2 αργυρά και τα υπόλοιπα 2 χάλκινα. Επιπλέον, οι αθλητές και αθλήτριες του Μεσσηνιακού, χάρη στις υψηλού επιπέδου επιδόσεις τους, πραγματοποίησαν την επίτευξη προκαθορισμένων ορίων πρόκρισης (7 σε αριθμό) για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα του καλοκαιριού.

Δεύτερος στην βαθμολογία των συλλόγων

Στην τελική κατάταξη μεταξύ των 22 συμμετεχόντων συλλόγων, ο Μεσσηνιακός τερμάτισε στην 2η θέση με 120 βαθμούς, πίσω από τον Ποσειδώνα Λουτρακίου που κατετάγη 1ος με 133 βαθμούς. Στους Παμπαίδες ο Καλαματιανός σύλλογος ήταν 1ος με 67 βαθμούς, ενώ στις Παγκορασίδες 3ος με 53 βαθμούς. Από τους αθλητές του Μεσσηνιακού ξεχώρισαν οι Νίκος Ζαχαρέας, Διονύσης Τσώνης και η ομάδα σκυταλοδρομίας 4x80 που προκρίθηκαν για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Από τις αθλήτριες ανάλογη παρουσία είχε η Χριστιάνα Πλατανίτη, η Μαριλένα Φεράι και η ομάδα σκυταλοδρομίας 4x80 που επίσης προκρίθηκαν στην κορυφαία διοργάνωση της κατηγορίας. Ασφαλώς όλοι οι συμμετέχοντες ήταν εξαιρετικοί (ιδιαίτερα αυτοί που ήταν μικρότερης ηλικιακής κατηγορίας) καθώς πέτυχαν ατομικά ρεκόρ, σημαντικά πλασαρίσματα στην κατάταξη των αγωνισμάτων και αξιόλογη συνολική αγωνιστική παρουσία.

Την αποστολή του Μεσσηνιακού συνόδευσαν στην Τρίπολη οι προπονητές και συνεργάτες του Τμήματος Άρης Τριανταφυλλόπουλος, Γιάννης Καλυβιώτης, Γιάννης Σταυρόπουλος, Λούης Τσάτουμας και Γιάννης Γρίβας. Στην διοργάνωση παρευρέθηκε και το μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του ΣΕΓΑΣ Δημήτρης Πουλόπουλος. Η αναλυτική παρουσία των αθλητών του Μεσσηνιακού έχει ως εξής:

Παμπαίδες

80 μέτρα (συνολικός αριθμός συμμετεχόντων: 17)

1η θέση, Τσώνης Διονύσιος, 9’’92, προκρίνεται για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

3η θέση, Γρίτης Ηλίας, 9’’99.

5η θέση, Σαραντόπουλος Κωνσταντίνος, 10’’14.

11η θέση, Μπαχαρακάκης Ηλίας, 10’’59.

150 μέτρα (συνολικός αριθμός συμμετεχόντων: 9).

2η θέση, Αλεξανδρόπουλος Αλέξανδρος, 18’’67.

600 μέτρα (συνολικός αριθμός συμμετεχόντων: 8)

6η θέση, Καλέμι Σάλι, 1’:51’’35.

8η θέση, Τριαντόπουλος Βλαδήμιρος, 1’:52’’48.

100 μέτρα με εμπόδια (συνολικός αριθμός συμμετεχόντων: 3)

1η θέση, Ζαχαρέας Νίκος, 14’’.78, προκρίνεται για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Μήκος (συνολικός αριθμός συμμετεχόντων: 20)

1η θέση, Ζαχαρέας Νίκος, 6,22μ., προκρίνεται για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

7η θέση, Γιαννόπουλος Ανατάσιος, 4,68μ.

Σφαιροβολία (συνολικός αριθμός συμμετεχόντων: 11)

9η θέση, Σουλειμέζης Χαράλαμπος, 8,78μ.

Ακοντισμός (συνολικός αριθμός συμμετεχόντων: 7)

2η θέση, Σουλειμέζης Χαράλαμπος, 34,40μ.

4η θέση, Παπαγιαννόπουλος Μάριος, 33,95μ.

Σκυταλοδρομία 4x80 μέτρα (συνολικός αριθμός συμμετεχόντων: 3)

1η θέση, Μεσσηνιακός (Τσώνης, Σαραντόπουλος, Γρίτης, Αλεξανδρόπουλος), 39’’.13, προκρίνεται για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Παγκορασίδες

80 μέτρα (συνολικός αριθμός συμμετεχόντων: 38)

7η θέση, Κουλιέρη Βασιλική, 11’’.09

9η θέση,Μαχαίρα Θεοδώρα, 11’’.15

12η θέση, Δωδέκατου Κατερίνα, 11’’.30

17η θέση, Λυμπεροπούλου Μαρία, 11’’.45

33η θέση, Θεοφιλοπούλου Βασιλική, 12’’.54

150 μέτρα (συνολικός αριθμός συμμετεχόντων: 10)

8η θέση, Ντορμουσόγλου Μαρία, 22’’.70

300 μέτρα (συνολικός αριθμός συμμετεχόντων: 6)

1η θέση, Πλατανίτη Χριστιάνα, 42’’.63, προκρίνεται για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

5η θέση, Κότση Αναστασία, 1’:52’’.34

1000 μέτρα (συνολικός αριθμός συμμετεχόντων: 8)

4η θέση, Καραίσκου Μαρία, 3’:30’’.42

8η θέση, Κομπότη Σταυρούλα, 4’:23’’.26

80 μέτρα με εμπόδια (συνολικός αριθμός συμμετεχόντων: 4)

1η θέση, Φεράι Μαριλένα, 12’’.63, προκρίνεται για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Μήκος (συνολικός αριθμός συμμετεχόντων: 29)

8η θέση, Τασιοπούλου Ηλιάνα, 4,43μ.

13η θέση, Καγιά Θεοδώρα, 4,04μ.

16η θέση, Νικολοπούλου Μαρίνα, 4,00μ.

22η θέση, Σακελλαροπούλου Νίκη, 3,68μ.

Σφαιροβολία (συνολικός αριθμός συμμετεχόντων: 18)

6η θέση, Γιαννουλάκη Δήμητρα, 9,20μ.

Ακοντισμός (συνολικός αριθμός συμμετεχόντων: 8)

3η θέση, Σταθοπούλου Σταυριάνα, 28,20μ.

Σκυταλοδρομία 4x80 μέτρα (συνολικός αριθμός συμμετεχόντων: 6)

1η θέση, Μεσσηνιακός (Τασιοπούλου, Πλατανίτη, Μαχαίρα, Φεράι), 41’’.02, προκρίνεται για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα