Εμφάνιση άρθρων βάσει ετικέτας: Κορώνη

Ούτε το ματς με τον Ολυμπιακό Καλαμάτας θα γίνει τελικά στο γήπεδο της Κορώνης, αν και στο πρόγραμμα της ΕΠΣΜ είχε οριστεί αρχικά το εν λόγω γήπεδο.

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Η 13η αγωνιστική (γρουσούζικη για τους προληπτικούς) θα διεξαχθεί αυτό το  Σαββατοκύριακο στην Α' τοπική Μεσσηνίας. Ο πρωτοπόρος Πάμισος υποδέχεται τον ουραγό Ακρίτα Κορώνης με σκοπό το… 13άρι στις νίκες. Εντός έδρας θα αγωνιστεί και η δεύτερη στη βαθμολογία Κυπαρισσία με αντίπαλο τον 4ο Μεσσηνιακό που μετρά πέντε σερί νίκες!

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Αδικημένοι αισθάνονται στην Κορώνη για την ήττα με τον Απόλλωνα Καλαμάτας, τόσο γιατί πήγαν αρκετά καλά, αλλά και διότι έμειναν με παράπονα από τη διαιτησία.

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σήμερα είχαμε την  Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την οποία θεσμοθέτησε το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων και θα γίνεται κάθε χρόνο την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου στο πλαίσιο του "κοινωνικού σχολείου". 

Κατηγορία ΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ

Αύριο Κυριακή στις 5.30 μ.μ. έχει προγραμματιστεί το πρώτο φιλικό του Ακρίτας Κορώνης στη Μεθώνη με αντίπαλο την ομώνυμη ομάδα.

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Την προετοιμασία του για το πρωτάθλημα της Α' τοπικής θα ξεκινήσει αύριο Δευτέρα ο Ακρίτας Κορώνης. Το ραντεβού έχει δοθεί για τις 5 το απόγευμα στο γήπεδο της Κορώνης.

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ο Ακρίτας Κορώνης πέτυχε τη μοναδική εκτός έδρας νίκη στα παιχνίδια της 24ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου, που διεξήχθησαν χθες το απόγευμα. Μια νίκη με την οποία εξασφάλισε και μαθηματικά τον τίτλο και την άνοδο στην Α' τοπική.

Στα άλλα ματς του ομίλου επικράτησαν οι γηπεδούχοι και είχαμε μεγάλες σε σκορ νίκες στις 5 από τις 7 αναμετρήσεις. Μάλιστα η αγωνιστική στον όμιλο ήταν ιδιαίτερα παραγωγική, καθώς σημειώθηκαν 28 γκολ, 11 περισσότερα από τα γκολ που μπήκαν στα παιχνίδια του 1ου ομίλου. 

Στον 1ο όμιλο ο Πανθουριακός μετά τις δύο σερί ήττες από Ασπρόχωμα και Ηρακλή Καλαμάτας επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα κερδίζοντας με το επιβλητικό 4-0 τον Κεραυνό στο γήπεδο της Σπερχογείας.

Στην ουρά του 2ου όμιλου, έχουν κάθε αγωνιστική ανακατατάξεις με τρεις ομάδες Βέργα, Λογγά και Ολυμπιακό Ανάληψης να διεκδικούν την παραμονή τους στην κατηγορία.

Αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους δύο ομίλους μετά τη διεξαγωγή της 24ης αγωνιστικής και η επόμενη αγωνιστική, έχουν ως εξής: 

 

1ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(24η αγωνιστική)

ΑΠΣ Αρις - Α.Ε. Αβίας 2-4

Αμφεια - Μικρομάνη 0-0

Δόξα - Νέος Αρις 0-2

Ηρακλής Κυπ. - Βαλύρα 1-1

Μάνεση - Ηρακλής Καλ. 1-2

Πανθουριακός - Κεραυνός 4-0

Ρεπό: Ασπρόχωμα

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 24 αγώνες)

1. Ασπρόχωμα 68-22 58

2. Πανθουριακός 64-19 49

3. Κεραυνός 53-27 41

4. Ηρακλής Καλ. 41-32 38

5. Α.Ε. Αβίας 32-20 34

-. Αμφεια 37-24 34

7. Νέος Αρις 41-26 33

-. Μικρομάνη 31-24 33

9. Μάνεση 34-51 23

10. Ηρακλής Κυπ. 21-29 20

11. Βαλύρα 24-54 18

12. Δόξα 24-45 13

13. ΑΠΣ Αρις 13-110 1

• Με -2 βαθμούς ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Αστέρας Βαλύρας

• Εχουν κάνει το ρεπό τους Κεραυνός, Ηρακλής Κυπαρισσίας, Δόξα Καλαμάτας, ΑΠΣ Αρις Καλαμάτας, Νέος Αρις, Αστέρας Βαλύρας, Πανθουριακός, Μάνεση, Α.Ε. Αβίας, Παπαφλέσσας Αμφειας, Αστέρας Μικρομάνης, Ασπρόχωμα

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Α.Ε. Αβίας - Μικρομάνη

Νέος Αρις - ΑΠΣ Αρις

Ασπρόχωμα - Αμφεια

Βαλύρα - Δόξα

Πανθουριακός - Ηρακλής Κυπ.

Κεραυνός - Μάνεση

Ρεπό: Ηρακλής Καλαμάτας

 

2ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(24η αγωνιστική)

Πανιώνιος - Λογγά 4-0

Πεταλίδι - Βλαχόπουλο 4-0

Βέργα - Πατίστα 4-1

Καλλιθέα - Κορώνη 1-2

Μιλτιάδης - Ολυμπιακός Αν. 1-0

Χώρα - Αίας 4-1

Χανδριναϊκός - Παναθηναϊκός 5-1

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 24 αγώνες)

1. Κορώνη 64-33 56

2. Χανδριναϊκός 60-27 47

3. Μιλτιάδης 27-30 41

4. Αίας 44-32 39

5. Βλαχόπουλο 38-40 35

6. Χώρα 39-38 34

7. Πατίστα 30-42 33

8. Πεταλίδι 54-43 32

9. Παναθηναϊκός 46-54 31

10. Πανιώνιος 37-47 28

11. Καλλιθέα 44-55 27

12. Βέργα 45-54 23

13. Λογγά 42-62 22

-. Ολυμπιακός Αν. 30-43 22

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Λογγά - Βλαχόπουλο

Πατίστα - Πανιώνιος

Κορώνη - Πεταλίδι

Ολυμπιακός Αν. - Βέργα

Αίας - Καλλιθέα

Χανδριναϊκός - Μιλτιάδης

Παναθηναϊκός - Χώρα

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Στην Α' τοπική θα αγωνίζονται την ερχόμενη ποδοσφαιρική περίοδο το Ασπρόχωμα και ο Ακρίτας Κορώνης.

Το Ασπρόχωμα κέρδισε το Σάββατο με 3-0 το Μάνεση και χθες ο Ακρίτας Κορώνης νίκησε 4-0 τον Παπαφλέσσα Χώρα και κατέκτησαν και μαθηματικά τον τίτλο.

Στον 1ο όμιλο, ο δεύτερος Πανθουριακός γνώρισε την ήττα με 4-1 (από 2 γκολ οι Κωνσταντινίδης, Μάρης) από τον Ηρακλή Καλαμάτας στο "Π. Μπαχράμης", ενώ τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα πήρε ο Αρις Καλαμάτας που αναδείχθηκε ισόπαλος 3-3 με τη Δόξα Καλαμάτας. Ο  Κεραυνός Καλαμάτας κέρδισε μέσα στη Βαλύρα τον Αστέρα με 4-1 και παραμένει σταθερά στην 3η θέση της βαθμολογίας. Μετά το τέλος του αγώνα παραιτήθηκε από τη θέση του προπονητής του Αστέρα Βαλύρας ο Μιλτιάδης Μαυροειδής για οικονομικούς λόγους.

Στο 2ο όμιλο, ο Αίας ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας μετά την εντός έδρας νίκη του με 1-0 επί του 2ου Χανδριναϊκού. Νίκη παραμονής πέτυχε ο Πανιώνιος που επικράτησε στο "Γ. Λουκαρέας" της Βέργας με 1-0.

Αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους δύο ομίλους μετά τη διεξαγωγή της 23ης αγωνιστικής και η επόμενη αγωνιστική, έχουν ως εξής: 

1ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(23η αγωνιστική)

Αβία - Αμφεια 0-1

ΑΠΣ Αρις - Δόξα 3-3

Νέος Αρις - Ηρακλής Κυπ. 3-0

Ασπρόχωμα - Μάνεσι 3-0

Βαλύρα - Κεραυνός 1-4

Ηρακλής Καλ. - Πανθουριακός 4-1

Ρεπό: Αστέρας Μικρομάνης

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 23 αγώνες)

1. Ασπρόχωμα 68-22 58

2. Πανθουριακός 60-19 46

3. Κεραυνός 53-23 41

4. Ηρακλής Καλ. 39-31 35

5. Αμφεια 37-24 33

6. Μικρομάνη 31-24 32

7. Α.Ε. Αβίας 28-18 31

8. Νέος Αρις 39-26 30

9. Μάνεση 33-49 23

10. Ηρακλής Κυπ. 20-28 19

11. Βαλύρα 23-53 17

12. Δόξα 24-43 13

13. ΑΠΣ Αρις 11-106 1

• Με -2 βαθμούς ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Αστέρας Βαλύρας

• Εχουν κάνει το ρεπό τους Κεραυνός, Ηρακλής Κυπαρισσίας, Δόξα Καλαμάτας, ΑΠΣ Αρις Καλαμάτας, Νέος Αρις, Αστέρας Βαλύρας, Πανθουριακός, Μάνεση, Α.Ε. Αβίας, Παπαφλέσσας Αμφειας, Αστέρας Μικρομάνης.

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΠΣ Αρις - Αβία

Αμφεια - Μικρομάνη

Δόξα - Νέος Αρις

Ηρακλής Κυπ. - Βαλύρα

Μάνεση - Ηρακλής Καλ.

Πανθουριακός Κεραυνός

Ρεπό: Ασπρόχωμα

 

2ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(23η αγωνιστική)

Λογγά - Πεταλίδι 5-1

Πανιώνιος - Βέργα 1-0

Βλαχόπουλο - Καλλιθέα 3-1

Πατίστα - Μιλτιάδης 0-0

Κορώνη - Χώρα 4-0

Ολυμπιακός Αν. - Παναθηναϊκός 3-1

Αίας - Χανδριναϊκός 1-0

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 23 αγώνες)

1. Κορώνη 62-32 53

2. Χανδριναϊκός 55-26 44

3. Αίας 43-28 39

4. Μιλτιάδης 26-30 38

5. Βλαχόπουλο 38-36 35

6. Πατίστα 29-38 33

7. Χώρα 35-37 31

-. Παναθηναϊκός 45-49 31

9. Πεταλίδι 50-43 29

10. Καλλιθέα 43-53 27

11. Πανιώνιος 33-47 25

12. Λογγά 42-58 22

-. Ολυμπιακός Αν. 30-42 22

13. Βέργα 41-53 20

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Πανιώνιος - Λογγά

Πεταλίδι - Βλαχόπουλο

Βέργα - Πατίστα

Καλλιθέα - Κορώνη

Μιλτιάδης - Ολυμπιακός Αν.

Χώρα - Αίας

Χανδριναϊκός - Παναθηναϊκός

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

 

Σε κούρσα για δύο, τον Πανθουριακό και το Ασπρόχωμα εξελίσσεται η υπόθεση τίτλος στον 1ο όμιλο της Β' τοπικής μετά και τα αποτελέσματα του Σαββατοκύριακου.

Στο 2ο όμιλο, ο Ακρίτας Κορώνης εξακολουθεί να έχει τον πρώτο λόγο, καθώς παραμένει στην κορυφή μετά και τις αναμετρήσεις του προηγούμενου διημέρου.

Στον 1ο όμιλο, ο Πανθουριακός και το Ασπρόχωμα έχουν απομακρυνθεί από τις υπόλοιπες ομάδες και θα διεκδικήσουν τη μία θέση που οδηγεί σε απευθείας άνοδο στην Α' τοπική. 

Στο 2ο όμιλο, ο Ακρίτας Κορώνης παρά την ήττα του στον Πύργο Τριφυλίας από τον Μιλτιάδη συνεχίζει στην κορυφή, όμως η διαφορά από το δεύτερο Χανδριναϊκό μειώθηκε στους 3 πόντους. Από τα παιχνίδια του ομίλου ξεχώρισε η μεγάλη σε σκορ νίκη με 7-3 που πέτυχε ο Αίας επί του Παναθηναϊκού στο "Γ. Λουκαρέας".

Αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους δύο ομίλους μετά τη διεξαγωγή της 18ης και 17ης αγωνιστικής αντίστοιχα, καθώς και η επόμενη αγωνιστική, έχουν ως εξής: 

 

1ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(18η αγωνιστική)

Κεραυνός - Α.Ε. Αβίας 2-0

Πανθουριακός - Μάνεση 4-0

Ηρακλής Καλ. - Ηρακλής Κυπ. 2-1

Ασπρόχωμα - Δόξα 4-2

Νέος Αρις - Αμφεια 2-2

Μικρομάνης - ΑΠΣ Αρις 6-2

Ρεπό: Αστέρας Βαλύρας

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 18 αγώνες)

1. Πανθουριακός 53-8 43

-. Ασπρόχωμα 46-18 43

3. Μικρομάνη 28-18 29

4. Κεραυνός 38-19 28

5. Α.Ε. Αβίας 22-17 24

-. Ηρακλής Καλ. 25-27 24

7 Νέος Αρις 30-20 22

8. Αμφεια 27-21 21

9. Μάνεση 29-37 20

10. Βαλύρα 21-41 16

11 Ηρακλής Κυπ. 17-19 15

12. Δόξα 20-33 10

13. ΑΠΣ Αρις 7-85 0

• Με -2 βαθμούς ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Αστέρας Βαλύρας  

• Εναν αγώνα λιγότερο έχουν Κεραυνός, Ηρακλής Κυπαρισσίας, Δόξα Καλαμάτας, ΑΠΣ Αρις Καλαμάτας, Νέος Αρις, Αστέρας Βαλύρας

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(15-16 Φεβρουαρίου)

Α.Ε. Αβίας Μάνεση

Ηρακλής Κυπ. - Κεραυνός

Δόξα - Ηρακλής Καλ.

Αμφεια - Βαλύρα

ΑΠΣ Αρις - Ασπρόχωμα

Μικρομάνη - Νέος Αρις

Ρεπό: Πανθουριακός

 

2ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(17η αγωνιστική)

Λογγά - Χανδριναϊκός 1-4

Παναθηναϊκός - Αίας 3-7

Χώρα - Ολυμπιακός Αν. 2-2

Μιλτιάδης - Κορώνη 3-1

Καλλιθέα - Πατίστα 1-0

Βέργα - Βλαχόπουλο 3-3

Πεταλίδι - Πανιώνιος 4-1

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 17 αγώνες)

1. Κορώνη 45-28 37

2. Χανδριναϊκός 44-19 34

3. Βλαχόπουλο 31-23 31

4. Αίας 37-24 28

5. Πεταλίδι 41-26 26

6. Παναθηναϊκός 32-34 24

-. Μιλτιάδης 17-26 24

8. Χώρα 26-27 22

9. Καλλιθέα 33-37 21

-. Πανιώνιος 27-37 21

11. Πατίστα 21-30 20

12. Βέργα 33-43 16

13. Λογγά 26-43 13

14. Ολυμπιακός Αν. 19-35 12

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(Τετάρτη 12 Φεβρουαρίου)

Παναθηναϊκός - Λογγά

Χανδριναϊκός - Χώρα

Αίας - Μιλτιάδης

Ολυμπιακός Αν. - Καλλιθέα

Κορώνη - Βέργα

Πατίστα - Πεταλίδι

Βλαχόπουλο - Πανιώνιος

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ο Πανθουριακός (1ος) και ο Ακρίτας Κορώνης (2ος) με την ολοκλήρωση του α' γύρου στη Β' τοπική, αναδείχθηκαν πρωταθλητές χειμώνα, καθώς βρίσκονται στην κορυφή των δύο ομίλων.

Το Βλαχόπουλο πέτυχε τη νίκη της αγωνιστικής καθώς κέρδισε μέσα στην Κορώνη, τον πρωτοπόρο Ακρίτα με 3-1 και τον πλησίασε στον έναν βαθμό.

Ο Χανδριναϊκός πέτυχε τη νίκη της αγωνιστικής, καθώς επιβλήθηκε στην έδρα του με 7-2 της Βέργας.

Ο Αστέρα Βαλύρας πήρε εύκολα τους τρεις βαθμούς γιατί δεν προσήλθε να αγωνιστεί ο Αρις Καλαμάτας.

Αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους δύο ομίλους μετά τη διεξαγωγή της 13ης αγωνιστικής, καθώς και η επόμενη αγωνιστική, έχουν ως εξής: 

 

1ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(13η αγωνιστική)

Α.Ε. Αβίας - Νέος Αρις 2-1

Ασπρόχωμα - Μικρομάνη 1-0

Βαλύρα - ΑΠΣ Αρις(χ.α.) 3-0

Ηρακλής Καλ. - Αμφεια 1-3

Πανθουριακός - Δόξα 2-0

Ηρακλής Κυπ. - Μάνεση 2-2

Ρεπό: Κεραυνός

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 13 αγώνες)

1. Πανθουριακός 32-6 30

2. Ασπρόχωμα 31-12 28

3. Κεραυνός 31-13 21

4. Ηρακλής Καλ. 19-17 20

5. Α.Ε. Αβίας 19-8 20

6. Μικρομάνη 17-15 18

7. Μάνεση 23-25 16

8. Βαλύρα 17-28 15

9. Νέος Αρις 17-13 14

10. Αμφεια 17-15 13

11. Ηρακλής Κυπ. 12-13 11

12. Δόξα 12-24 6

13. ΑΠΣ Αρις 5-63 0

• Με -2 βαθμούς ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Αστέρας Βαλύρας  

• Εχουν κάνει το ρεπό τους όλες οι ομάδες

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(11-12 Ιανουαρίου)

Ασπρόχωμα - Α.Ε. Αβίας

Νέος Αρις - Βαλύρα

Μικρομάνη - Ηρακλής Καλ.

ΑΠΣ Αρις - Πανθουριακός

Αμφεια - Κεραυνός

Δόξα - Μάνεσι

Ρεπό: Ηρακλής Κυπαρισσίας

 

2ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(13η αγωνιστική)

Λογγά - Πατίστα 3-3

Κορώνη - Βλαχόπουλο 1-3

Ολυμπιακός Αν. - Πανιώνιος 0-0

Αίας - Πεταλίδι 3-1

Χανδριναϊκός - Βέργα 7-2

Παναθηναϊκός - Καλλιθέα 3-2

Μιλτιάδης - Χώρα 1-0

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 13 αγώνες)

1. Κορώνη 36-24 28

2. Βλαχόπουλο 24-12 27

3. Χανδριναϊκός 30-13 25 

4. Αίας 24-18 21

-. Παναθηναϊκός 25-23 21

6. Πεταλίδι 33-21 19

7. Μιλτιάδης 10-20 17

-. Χώρα 20-18 17

9. Πατίστα 17-22 16

10. Πανιώνιος 17-25 15

11. Καλλιθέα 24-30 14

12. Βέργα 22-35 11

-. Ολυμπιακός Αν. 15-24 11

-. Λογγά 21-33 11

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(11-12 Ιανουαρίου)

Κορώνη - Λογγά

Πατίστα - Ολυμπιακός Αν.

Βλαχόπουλο - Αίας

Πανιώνιος - Χανδριναϊκός

Πεταλίδι - Παναθηναϊκός

Βέργα - Χώρα

Καλλιθέα - Μιλτιάδης

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
Σελίδα 12 από 12

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ