Δευτέρα, 04 Νοέμβριος 2019 16:09

Α2 ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Σπουδαία νίκη με ανατροπή ο Μεσσηνιακός (φωτό)

Με ανατροπή και στο τάι μπρέικ ο Μεσσηνιακός επικράτησε 3-2 σετ της Α.Ε. Αμπελοκήπων προχθές στο Κλειστό Γυμναστήριο του δημοτικού σταδίου Καλαμάτας.

Απέναντι σε μια ανταγωνιστική ομάδα, που προηγήθηκε δύο φορές, ο Μεσσηνιακός στάθηκε επάξια και κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 0-1 και 1-2 στα σετ και να ισοφαρίσει ισάριθμες φορές, οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ και να πάρει τη νίκη.

Το έργο της Καλαματιανής ομάδας δεν ήταν εύκολο απέναντι σε έναν αντίπαλο που έχει πρωταγωνιστικές βλέψεις και στόχο να διεκδικήσει το πρωτάθλημα. Η προπονήτρια Γωγώ Σουρή, φρόντισε με τις κατάλληλες οδηγίες και τακτική να διορθώσει τις αδυναμίες της ομάδας και να την οδηγήσει στην επικράτηση. Μάλιστα και στα δύο σετ, όπου πήρε προβάδισμα η φιλοξενούμενη ομάδα, ο Μεσσηνιακός αποδείχθηκε αρκετά ανταγωνιστικός, αφού τα έχασε με δύο πόντους διαφορά.

Με το παραπάνω αποτέλεσμα, οι “πράσινες” από την 9η θέση σκαρφάλωσαν στην πρώτη 5άδα.

Τα σετ: 23-25, 25-17, 27-29, 25-18, 16-14.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Παναγιώτης Χανδρινός, Γιάννης Κανελλίδης.

ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ (Γ. Σουρή): Βακάλογλου, Γκατέλι, Αναγνώστου, Σωτηρίου, Γρίβα, Ραμούνδου, Μπούκουρα (λ), Κωνσταντοπούλου, Κουτσοβίτη. Στον πάγκο ήταν και οι Μπεσή, Μαθιουδάκη, Κουτσουροπούλου, Ζερδεβά (λ), Αραπάκη.

ΑΕ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Ν. Λιγνός): Καλιαφεντάκη, Βασιλείου, Κετρόι, Τσιγαρίδα, Κατρή, Αντωνίου, Παναγοπούλου, Κατραμάδου, Γιαννίκη (λ), Βασιλειάδου, Υφαντή-Καττή (λ), Βακαλοπούλου, Παπαδάκη, Στρατίκη.