Δευτέρα, 10 Φεβρουάριος 2020 19:14

Α2 ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ: Στο τάι μπρέικ έχασε στη Σάμο η Καλαμάτα ‘80

Η προσπάθεια δεν είχε αίσιο τέλος προχθές στο Καρλόβασι και η Καλαμάτα ‘80 γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ από τον ΑΣ Κέρκης.

Η Καλαματιανή ομάδα είχε την ευκαιρία να διεκδικήσει τη νίκη στην προχθεσινή εκτός έδρας αναμέτρησης της, όμως ο τραυματισμός του Νίκου Ντόντη (υπέστη διάστρεμμα στον αστράγαλο), αποδείχθηκε καθοριστικός σε μεγάλο βαθμό για την εξέλιξη του ματς. Οι “Λύκοι” εκτός του ότι στερήθηκαν για το υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης τον έμπειρο ακραίο, στη συνέχεια έμειναν και από δυνάμεις και ιδιαίτερα στο 5ο σετ δεν παρουσιάστηκαν όσο ανταγωνιστικοί θα ήθελαν για να διεκδικήσουν τη νίκη.

Οι νεαροί Μπιρμπίλης και Ξεροβάσιλας πήραν χρόνο συμμετοχής στο παιχνίδι και προσπάθησαν να βοηθήσουν στην προσπάθεια της ομάδας για να διεκδικήσει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ιδιαίτερα ο Ξεροβάσιλας βοήθησε σημαντικά ώστε η Καλαμάτα ‘80 να επικρατήσει στο 4ο σετ και να ισοφαρίσει 2-2. Ομως στο 5ο σετ, όπως προαναφέραμε η Μεσσηνιακή ομάδα έμεινε από δυνάμεις και οδηγήθηκε στην ήττα.

Τα σετ: 25-17, 15-25, 25-14, 15-10.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 (Π. Ντάκουρης): Δημητούλης, Κατσιαφλάκας, Ντάκουρης, Γεωργάτος, Ντόντης, Μπεσής, Μπούρας (λ), Μπιρμπίλης, Ξεροβάσιλας.