Τρίτη, 03 Μάρτιος 2020 13:44

Α2 ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ: Στο τάι μπρέικ η Καλαμάτα ‘80 νίκησε τον Α.Ο. Αιγιαλέων (φωτό)

Στη διαδικασία του τάι μπρέικ και με ανατροπή στο σκορ η Καλαμάτα ‘80 κέρδισε το Σάββατο στο κλειστό του Δημοτικού Σταδίου τον Α.Ο. Αιγιαλέων με 3-2 σετ.

ταν ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των πολυάριθμων φιλάθλων, καθ’ όλη τη διάρκεια του. Οι παίκτες της Καλαματιανής ομάδας, παρά τις προσπάθειες τους έχασαν τα δύο πρώτα σετ. Στη συνέχεια όμως πέρα από την εμφάνιση, έβγαλαν ψυχή και ανέτρεψαν την κατάσταση, αφού κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν 2-2 και να οδηγήσουν το ματς στο 5ο σετ. Εκεί χρειάστηκε να υπερβάλλουν εαυτούς, αφού ο αντίπαλος του ήταν αρκετά ανταγωνιστικός και επικράτησαν με 19-17, παίρνοντας μια σημαντική νίκη.

Να σημειωθεί ότι η απόφαση του πρώτη διαιτητή Καραγιαννόπουλου και ενώ το σκορ ήταν 13-14, να δώσει άουτ το σέρβις του Κοσμά, έφερε ένταση και είχαμε διακοπή για 3 περίπου λεπτά. Σε αυτό το διάστημα, ο κ. Καραγιαννόπουλος, που έμεινε σταθερός στην απόφαση του (έγινε έτσι το 14-14), έδειξε από μία κόκκινη κάρτα σε Κατσιαφλάκα (Καλαμάτα ‘80) και Κοσμά (ΑΟ Αιγιαλέων), έτσι πήρε από έναν πόντο η κάθε ομάδα και το παιχνίδι συνεχίστηκε με το σκορ να είναι στο 15-15.
Τα σετ: 18-25, 17-25, 25-14, 25-16, 19-17.
Το παιχνίδι διαιτήτευσαν οι Θεοδόσης Καραγιαννόπουλος, Βαγγέλης Κουγιάς.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 (Π. Ντάκουρης): Δημητούλης, Ε. Ντάκουρης, Μπιρμπίλης, Κατσιαφλάκας, Ντόντης, Γεωργάτος, Μπούρας (λ), Μπεσής, Χανδρινός, Ξεροβάσιλας, Μπουσούνης.
ΑΟ ΑΙΓΙΑΛΕΩΝ (Π. Παπαδόπουλος): Βασιλάκος, Χασάπης, Κανάς, Θ. Δασκαλόπουλος, Βλαχοστάθης, Λιβαθινός, Σύρος (λ), Σαλαβασίδης, Νανόπουλος, Κοσμάς. Στον πάγκο ήταν οι Αναστασόπουλος (λ), Α. Δασκαλόπουλος, Παπασταθόπουλος, Καραγιάννης.

Συγχαρητήρια Ντάκουρη στους παίκτες

Μετά τη λήξη της παραπάνω αναμέτρησης, ο προπονητής των “Λύκων” Παναγιώτης Ντάκουρης δήλωσε στο “Notosport”: “Η αλήθεια είναι ότι δεν ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι. Τα προβλήματα από τραυματισμούς που αντιμετωπίζουμε τον τελευταίο καιρό μας επηρέασαν, κάτι που φάνηκε στα δύο πρώτα σετ, που τα χάσαμε. Παρόλα αυτά καταφέραμε να ανατρέψουμε το σκορ χάρις στα ψυχικά αποθέματα που βρήκαν τα παιδιά. Θέλαμε πάρα πολύ τη νίκη στο συγκεκριμένο παιχνίδι και το καταφέραμε. Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά, κατάφεραν να καταθέσουν την ψυχή τους και φτάσαμε στη νίκη, την οποία, όπως προανέφερα, θέλαμε πολύ”.