Παρασκευή, 28 Ιανουαρίου 2022 13:55

ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Μεγάλο διπλό στη Σπάρτη για τον Ακρίτα

Με το... δεξί μπήκε στο 2022 ο Α.Ο. Ακρίτας, καθώς στην επανεκκίνηση του πρωταθλήματος βόλεϊ της Β εθνικής γυναικών (Η’ όμιλος) νίκησε εκτός έδρας τον Σπαρτιατικό.

Μια μεγάλη νίκη που ήρθε στο τάι μπρέικ, στην έδρα μάλιστα του τρίτου στη βαθμολογία Σπαρτιατικού και ο Α.Ο. Ακρίτας έφυγε με δύο πολύτιμους βαθμούς, που κατά πάσα πιθανότητα θα μεταφέρει στην φάση των play off ανόδου.

Στα δυο πρώτα σετ παρόλο που η καλαματιανή ομάδα, είχε το προβάδισμα στο σκορ, οι αήττητοι στην έδρα τους γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη του Ακρίτα, προς το τέλος μπαίνοντας έτσι με 2-0 μπροστά στο σκορ. Η πίεση στο σέρβις και η βελτίωση της υποδοχής σε συνδυασμό με τις σωστές επιθετικές επιλογές έφεραν στη συνέχεια τη μείωση του σκορ.
Με σύμμαχο πλέον την ψυχολογία και εκτελώντας κατά γράμμα τις εντολές του Χαραλαμπιδη από το πάγκο οι φιλοξενούμενες κυριάρχησαν στα δυο τελευταία σετ φτάνοντας στην μεγάλη ανατροπή και κάνοντας έτσι ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της φετινής σεζόν.
Την ερχόμενη Κυριακή, ο Α.Ο. Ακρίτας θα αντιμετωπίσει τον Α.Ο. Αλκυών από το Ναύπλιο, ο οποίος προέρχεται από την πρώτη νίκη στη σεζόν.
Τα σετ: 25-22, 27-25, 23-25, 16-25, 9-15
ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ (Χαραλαμπίδης): Φωτεινάκη Κατερίνα, Μαθιουδάκη Νίκη, Μπαγιώκου Μυρτώ, Καραβανά Ελεάνα, Μαυρέα Γεωργία, Σταυροπούλου Πηνελόπη, Μπαστακού Σταυρούλα (λ), Μπότη Καλλιρόη, Λίκα Αγγελική (λ), Πανταζοπούλου Νανσυ, Βολανάκη Παναγιώτα, Κούρτη Κλαρίτα, Πετεινάρη Μαίρη

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – Η ‘ΟΜΙΛΟΣ (β’ υποόμιλος)