Δευτέρα, 05 Δεκεμβρίου 2022 12:07

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 0-3: Ασταμάτητη για την άνοδο

Δεν τη ζαλίζει η κορυφή. Η Καλαμάτα '80 πέρασε το Σάββατο το βράδυ και από τη Θεσσαλονίκη νικώντας στο "Κατσάνειο" με 3-0 σετ τον Ηρακλή και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στην Pre League βόλεϊ ανδρών.

Η μεσσηνιακή ομάδα αύξησε μάλιστα τη διαφορά στους 4 βαθμούς από την ΑΕΚ που είχε ρεπό και είδε τον Α.Σ. Κέρκης Σάμου να την φθάνει στη δεύτερη θέση. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν την προσεχή αγωνιστική, την ώρα που η Καλαμάτα '80 θα υποδέχεται στο Κλειστό τον Πανερυθραϊκό που είναι εκ των ουραγών της κατηγορίας.
Οι "λύκοι" είναι οι μόνοι που έχουν το απόλυτο στην κατηγορία μετά από πέντε αγωνιστικές, στις οποίες έχουν δώσει τρία εκτός έδρας ματς σε Σάμο, Αίγιο και Θεσσαλονίκη, ενώ στο Κλειστό λύγισαν την αντίσταση του Αρη και της ΑΕΚ. Στο προχθεσινό ματς η ομάδα του Παναγιώτη Ντάκουρη με τον... αέρα της πρωτοπόρου ομάδας επικράτησε στο πρώτο σετ με 25-18. Με σκορ και ψυχολογία υπέρ τους, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν άνετα και το δεύτερο σετ, επίσης με 25-18 και η νίκη δεν μπορούσε να χαθεί. Ο Ηρακλής προσπάθησε στο τρίτο σετ, αλλά δεν απέφυγε την ήττα με 25-22 και έμεινε στους 6 βαθμούς στο πρωτάθλημα.
Τα σετ: 18-25, 18-25, 22-25
ΗΡΑΚΛΗΣ (Άγγελος Αγγελής): Γεωργιάδης, Αλεξάκης, Παπαδημητρίου Θ., Φωτιάδης, Γκόρτσανιουκ, Ρωμαλιάδης (λ), Παπαδημητρίου Α. (λ), Καράτζογλου.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Μαντέκας, Κανελλόπουλος, Λυκούρεσης, Οκάμπο, Ακόστα, Χριστόφας / Ντάκουρης (λ), Σκαρτσίλης (λ), Μπλάουελ, Αραπάκης.