Κυριακή, 02 Μαρτίου 2014 17:52

Γ' Εθνική μπάσκετ: Ο ΓΣ Μεσσήνης έχασε από την Προμηθέα και παρέμεινε στην τελευταία θέση - τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Την ήττα με 80-56 γνώρισε το Σάββατο το απόγευμα στο κλειστό της Μεσσήνης ο γηπεδούχος ΓΣΜ από τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας του πρώτου ομίλου της Γ' εθνικής κατηγορίας και φιλόδοξο πρωταθλητή Προμηθέα Πατρών.
Με νέο πρόσωπο στην άκρη του πάγκου τον τεχνικό Παύλο Νόντα οι κιτρινόμαυροι γνωρίζοντας πολύ καλά τις δυσκολίες της αναμέτρησης με τους Αχαιούς προσπάθησαν και σε γενικές γραμμές κατάφεραν στο πρώτο ιδιαίτερα ημίχρονο να δείξουν κάποια θετικά στοιχεία τα οποία όμως δεν ήταν αρκετά να αποτρέψουν την ήττα από ένα σαφώς πιο πλήρη σε όλες τις γραμμές αντίπαλο.

Σύμφωνα λοιπόν με την εξέλιξη της αναμέτρησης ο Προμηθέας προηγήθηκε του ΓΣ Μεσσήνης στο 10΄με 20-9 ο οποίος αντέδρασε ουσιαστικά και στο 15΄ έιχε δώσει νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση αφού είχε μειώσει την εις βάρος του διαφορά σε 6 πόντους(26-20). Κάπου εκεί όμως οι Πατρινοί άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και στηριζόμενοι στο γεμάτο ρόστερ πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας βάλει τις βάσεις για την νίκη αφού είχαν διαμορφώσρι το υπερ τους σκορ σε 46-26.
Στη συνέχεια και μέχρι το 30΄οπότε και ο Προμηθέας έχοντας όλα όσα μπορεί να διαθέτει ο εκάστοτε πρωτοπόρος (επιθετικές λύσεις, αμυντική διάθεση με πολλούς τρόπους, καλούς παίκτες)συνέχισε να προηγείται των κιτρινόμαυρων που προσπαθούσαν με όσες δυνάμεις διέθεταν να αντιδράσουν με 72-47. Ετσι το τελευταίο 10λεπτο ήταν όπως έδειξαν οι δύο αντίπαλοι μια καθαρά τυπική διαδικασία με συνέπεια όταν ολοκληρώθηκε ο καθαρός χρόνος των 40λεπτών του αγώνα που σφύριξαν οι Φραγκούλη και Τσολάκος το φωτεινό ταμπλώ του κλειστού της Μεσσήνης να δείχνει το τελικό για τους πρωτοπόρους σκόρ 56-80.
Τελος μεγάλος άτυχος της αναμέτρησης από την πλευρά των γηπεδούχων ήταν ο Γιάννης Τσιμπούρης ο οποίος έπαθε διάστρεμμα στον δεξίο αστράγαλο στο 7΄του πρώτου 10λεπτου ενώ είχε μπεί στο παιχνίδι ένα περίπου λεπτό πριν.
ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ(Νόντας)Σπυρόπουλος,Πολυζωγόπουλος 11(3), Τσιμπούρης, Μπακογιάννης 21, Καραμπάγιας, Χαραλαμπόπουλος 3(1), Αλαυράς 2, Καλογερόπουλος 7(1), Δημητρακόπουλος, Ιμπέζα 6, Κρασόπουλος 6
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λάππας 9 (1), Γιαννικόπουλος 5, Πετρόπουλος 3 (1), Ντιμπ 10 (1), Τασσόπουλος 4, Ψυχογιός 4 (1), Μαναβόπουλος 6, Χαμηλός 11 (3), Σουφλιάς 21, Νικολάου, Γκότσης, Κουμάκης 7 (1).
Τα υπόλοιπα αποτελέσματα του Σαββάτου, η βαθμολογία και το πρόγραμμα της επόμενη αγωνιστικής είναι:
Ζάκυνθος – Γαλάτσι    68-69
(63-63  κανονικός αγώνας)
Πεντέλη – Σπόρτιγκ    75-58
Παπάγου – Απόλλων Αρχ. Κορίνθου   78-59
Εσπερος -Νίκη Αμαρουσίου    56-57