Δευτέρα, 07 Αύγουστος 2017 09:56

ΕΠΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: Σήμερα οι κληρώσεις για πρωταθλήματα και κύπελλο

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)
ΕΠΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: Σήμερα οι κληρώσεις για πρωταθλήματα και κύπελλο

 

 

Η αντίστροφη μέτρηση για την επίσημη έναρξη της ποδοσφαιρικής σεζόν 2017-2018 αρχίζει από σήμερα με τη διεξαγωγή της κλήρωσης των αγώνων των τοπικών πρωταθλημάτων και του κυπέλλου Μεσσηνίας ερασιτεχνών ποδοσφαιριστών.

Σύμφωνα με τις προκηρύξεις σήμερα στις 7 το απόγευμα στην αίθουσα του αμφιθεάτρου του διοικητηρίου στην Καλαμάτα θα καταρτιστεί μετά από δημόσια κλήρωση το πρόγραμμα των αγώνων των πρωταθλημάτων Α’, Α1, Β’, Γ’ τοπικής και του κυπέλλου Μεσσηνίας ερασιτεχνών ποδοσφαιριστών.

Το κύπελλο

Ξεκινώντας από το κύπελλο, στην κληρωτίδα θα μπουν τα σωματεία Α’ και Α1’ κατηγορίας, καθώς είναι υποχρεωτική η συμμετοχή τους. Στις άλλες δύο κατηγορίες Β’ και Γ’ η συμμετοχή είναι προαιρετική. Παρόλα αυτά, δύο σωματεία από τη Β’ τοπική, ο Διαγόρας Κοπανακίου και το Καλό Νερό, δήλωσαν συμμετοχή.

Τα πρωταθλήματα

Σε ότι αφορά τα πρωταθλήματα στην κληρωτίδα θα μπουν από την Α’ τοπική 16 ομάδες, από την Α1 κατηγορία 14 ομάδες, από τη Β’ τοπική 26 αντί για 28 ομάδες, καθώς δεν δήλωσαν συμμετοχή ο Θησέας και η Βέργα, από τη Γ’ τοπική 9 ομάδες αντί για 11, γιατί δεν δήλωσαν συμμετοχή η Α.Ε. Αιθαίας και ο Ατρόμητος Καλαμάτας.

Αναλυτικά, οι ομάδες που θα μπουν στην κληρωτίδα σε κάθε κατηγορία είναι οι παρακάτω:

Α’ τοπική

Αναγέννηση Παραλίας, Πανθουριακός, Πάμισος, Α.Ο. Φαραί, Κυπαρισσία, Εθνικός Μελιγαλά, Μιλτιάδης, Εράνη, Α.Ο. Διαβολιτσίου, Απόλλων Καλαμάτας, Ολυμπιακός Καλαμάτας, Α.Σ. Ανδρούσας, Τέλλος Αγρας, Σπερχογεία, Ομόνοια και Ασπρόχωμα.

Α1 τοπική

Α.Ε. Αβίας, Αίας, Ηρακλής Καλαμάτας, Αστέρας Μικρομάνης, Δώριο, Ακρίτας Κορώνης, Απόλλων Πεταλιδίου, Χανδριναϊκός, Παπαφλέσσας Χώρας, Ολυμπιακός Ανάληψης, Α.Ε. Μάνης, Α.Ε. Γαργαλιάνων, Μεθώνη, Α.Ο. Φυτειάς Καλαμάτας.

Β’ τοπική

Αστέρας Αρφαρών, Μεσσηνιακός, Νέος Αρις, Διαγόρας Κοπανακίου, Παπαφλέσσας Αμφειας, Καλό Νερό, Ατρόμητος Πλατύ, Κεραυνός Καλαμάτας, Ηρακλής Κυπαρισσίας, Δόξα Καλαμάτας, Αστέρας Βαλύρας, Πανευαϊκός, ΑΕΚ Καλαμάτας, Θύελλα Χαρακοπιού, Πανιώνιος, ΑΠΣ Δήμου Παπαφλέσσα (Βλαχόπουλο), Στενωσιά, Α.Ε. Λογγάς, Α.Ο. Πατίστα, Α.Σ. Φυτειάς, Καλλιθέα, Πράσινα Πουλιά, Α.Σ. Δαναός, Παναθηναϊκός, ΑΠΣ Αρις Καλαμάτας, Νέδουσα Αλαγονίας.

Γ’ τοπική

Θύελλα Μερόπης, Ακαδημία Πάμισος Μεσσήνης, Ερμής, Α.Ο. Λαιίκων, Θύελλα Παραλίας, Νέστωρ Πύλου, ΑΠΟΚ Καλαμάτας Ικαρος, Α.Ο. Χατζή, ΠΑΟΚ Καλαμάτας.

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ