Η Σπερχογεία αναδείχθηκε νικήτρια στη χθεσινή αναμέτρηση στο "Πέτρος Γεωργανάς", καθώς επικράτησε με 3-2 του Ακρίτα Κορώνης.

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Χρειάστηκε να φθάσουμε στην 19η αγωνιστική για να πανηγυρίσει ο Ακρίτας την πρώτη του νίκη στην Α' τοπική. Η ομάδα της Κορώνης επικράτησε στο γήπεδο της Λογγάς με 2-1 του Διαβολιτσίου και αύξησε τις ελπίδες για παραμονή.

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Βαθμολογικές απώλειες είχαν οι πρωτοπόροι των δύο ομίλων Ασπρόχωμα (1ος) και Ακρίτας Κορώνης (2ος), την 25η αγωνιστική.

Οι απώλειες αυτές δεν στοίχησαν καθώς οι δύο ομάδες έχουν εξασφαλίσει το εισιτήριο για την Α' τοπική.

Στον πρώτο όμιλο, το Ασπρόχωμα έκανε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα, καθώς έχασε χθες το απόγευμα με 2-1 από τον Παπαφλέσσα Αμφειας. Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Αμφειας αύξησε τις ελπίδες της για άνοδο στην Α1 της επόμενης ποδοσφαιρικής σεζόν.

Στο 2ο όμιλο, ο πρωτοπόρος Ακρίτας Κορώνης αναδείχθηκε σήμερα ισόπαλος 3-3 με τον Απόλλωνα Πεταλιδίου και παραμένει στην κορυφή με 6 πόντους περισσότερους από το δεύτερο Χανδριναϊκό, που νίκησε εντός έδρας το Μιλτιάδη με 2-0. 

Σε ότι αφορά την παραμονή στον 1ο όμιλο, ο Αρις Καλαμάτας και η Νίκη Πλάτης που δεν συμμετείχε στον πρωτάθλημα υποβιβάστηκαν, ενώ στο 2ο όμιλο Λογγά, Βέργα και Ολυμπιακός Ανάληψης μοιράζονται τις τρεις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και την επόμενη αγωνιστική θα ξεκαθαρίσει ποιες θα είναι οι δύο που θα υποβιβαστούν.

Αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους δύο ομίλους μετά τη διεξαγωγή της 25ης αγωνιστικής και η επόμενη αγωνιστική, έχουν ως εξής: 

1ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(25η αγωνιστική)

Α.Ε. Αβίας - Μικρομάνη 0-0

Νέος Αρις - ΑΠΣ Αρις 7-1

Ασπρόχωμα - Αμφεια 1-2

Βαλύρα - Δόξα 3-2

Πανθουριακός - Ηρακλής Κυπ. 4-1

Κεραυνός - Μάνεση 5-0

Ρεπό: Ηρακλής Καλαμάτας

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 25 αγώνες)

1. Ασπρόχωμα 69-24 58

2. Πανθουριακός 68-20 52

3. Κεραυνός 58-27 44

4. Ηρακλής Καλ. 41-32 38

5. Αμφεια 39-25 37

6. Νέος Αρις 48-27 36

7. Α.Ε. Αβίας 32-20 35

8. Μικρομάνη 31-24 34

9. Μάνεση 34-56 23

10. Βαλύρα 27-56 21

11. Ηρακλής Κυπ. 22-33 20

12. Δόξα 26-48 13

13. ΑΠΣ Αρις 14-117 1

• Με -2 βαθμούς ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Αστέρας Βαλύρας

• Εχουν κάνει το ρεπό τους Κεραυνός, Ηρακλής Κυπαρισσίας, Δόξα Καλαμάτας, ΑΠΣ Αρις Καλαμάτας, Νέος Αρις, Αστέρας Βαλύρας, Πανθουριακός, Μάνεση, Α.Ε. Αβίας, Παπαφλέσσας Αμφειας, Αστέρας Μικρομάνης, Ασπρόχωμα, Ηρακλής Καλαμάτας

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Νέος Αρις - Α.Ε. Αβίας

Μικρομάνη - Ασπρόχωμα

ΑΠΣ Αρις - Βαλύρα

Αμφεια - Ηρακλής Καλ.

Δόξα - Πανθουριακός

Μάνεση - Ηρακλής Κυπ.

Ρεπό: Κεραυνός Καλαμάτας

 

2ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(25η αγωνιστική)

Λογγά - Βλαχόπουλο 1-2

Πατίστα - Πανιώνιος 0-1

Κορώνη - Πεταλίδι 3-3

Ολυμπιακός Αν. - Βέργα 2-0

Αίας - Καλλιθέα 1-1

Χανδριναϊκός - Μιλτιάδης 2-0

Παναθηναϊκός - Χώρα 0-0

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 25 αγώνες)

1. Κορώνη 67-36 57

2. Χανδριναϊκός 62-27 50

3. Μιλτιάδης 27-32 41

4. Αίας 45-33 40

5. Βλαχόπουλο 40-41 38

6. Χώρα 39-38 35

7. Πεταλίδι 57-46 33

-. Πατίστα 30-43 33

9. Παναθηναϊκός 46-54 32

10. Πανιώνιος 38-47 31

11. Καλλιθέα 45-56 28

12. Ολυμπιακός Αν. 32-43 25

13. Βέργα 45-56 23

14. Λογγά 43-64 22

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Πατίστα - Λογγά

Βλαχόπουλο - Κορώνη

Πανιώνιος - Ολυμπιακός Αν.

Πεταλίδι - Αίας

Βέργα - Χανδριναϊκός

Καλλιθέα - Παναθηναϊκός

Χώρα - Μιλτιάδης

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Με νίκες συνέχισαν την πορεία τους προς τον τίτλο οι πρωτοπόροι των δύο ομίλων της Β' τοπικής μετά την ολοκλήρωση της 21ης αγωνιστικής.

Στον 1ο όμιλο, το Ασπρόχωμα επιβλήθηκε το Σάββατο 4-0 του Αστέρα Βαλύρας και ο Πανθουριακός νίκησε χθες τη Μικρομάνη, τον Αστέρα με 2-0 και ετοιμάζονται για τη μεταξύ τους αναμέτρηση την επόμενη Κυριακή. Ενα παιχνίδι όπου ο νικητής θα αποκτήσει προβάδισμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Νίκες με μεγάλα σκορ σημείωσαν ο 3ος της βαθμολογίας Κεραυνός και ο Παπαφλέσσας Αμφειας, που σταθεροποιήθηκε στην 7η θέση.

Στο 2ο όμιλο, ο Ακρίτας Κορώνης και Χανδριναϊκός που μοιράζονται κατά σειρά την 1η και 2η θέση επικράτησαν των αντιπάλων τους, η πρώτη 2-1 τον Ολυμπιακό Ανάληψης και ο δεύτερος 3-0 το Βλαχόπουλο. Οι δύο ομάδες την άλλη Κυριακή θα βρεθούν αντιμέτωπες στο γήπεδο του Σουληναρίου, στο ντέρμπι του ομίλου και θα διεκδικήσουν τη νίκη για να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο στο στόχο τους. Η Α.Ε. Λογγάς κέρδισε εντός έδρας με 4-2 την Καλλιθέα και έκανε βήμα παραμονής, καθώς προσωρινά απομακρύνθηκε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους δύο ομίλους μετά τη διεξαγωγή της 21ης αγωνιστικής και η επόμενη αγωνιστική, έχουν ως εξής: 

1ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(21η αγωνιστική)

Δόξα - Ηρακλής Κυπ. 0-0

Αμφεια - Μάνεση 5-2

ΑΠΣ Αρις - Κεραυνός 0-5

Μικρομάνη - Πανθουριακός 0-2

Νέος Αρις - Ηρακλής Καλ. 2-2

Ασπρόχωμα - Βαλύρα 4-0

Ρεπό: Α.Ε. Αβίας

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 21 αγώνες)

1. Ασπρόχωμα 60-19 52

2. Πανθουριακός 56-10 46

3. Κεραυνός 48-21 37

4. Μικρομάνη 30-22 32

5. Ηρακλής Καλ. 34-29 31

6. Α.Ε. Αβίας 28-17 30

 

-. Αμφεια 36-24 30

8. Νέος Αρις 35-25 26

9. Μάνεση 31-45 20

10. Βαλύρα 21-48 16

11 Ηρακλής Κυπ. 18-24 16

12. Δόξα 21-40 11

13. ΑΠΣ Αρις 7-101 0

• Με -2 βαθμούς ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Αστέρας Βαλύρας  

• Εναν αγώνα λιγότερο έχουν Κεραυνός, Ηρακλής Κυπαρισσίας, Δόξα Καλαμάτας, ΑΠΣ Αρις Καλαμάτας, Νέος Αρις, Αστέρας Βαλύρας, Πανθουριακός, Μάνεση, Α.Ε. Αβίας

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(15-16 Μαρτίου)

Δόξα - Α.Ε. Αβίας

Ηρακλής Κυπ. - ΑΠΣ Αρις

Μάνεση - Μικρομάνη

Κεραυνός - Νέος Αρις

Πανθουριακός - Ασπρόχωμα

Βαλύρα - Ηρακλής Καλ.

Ρεπό: Παπαφλέσσας Αμφειας

 

2ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(21η αγωνιστική)

Λογγά - Καλλιθέα 4-2

Βέργα - Μιλτιάδης 0-1

Πεταλίδι - Χώρα 1-2

Πανιώνιος - Παναθηναϊκός 1-3

Βλαχόπουλο - Χανδριναϊκός 0-3

Πατίστα - Αίας 1-0

Κορώνη - Ολυμπιακός Αν. 2-1

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 21 αγώνες)

1. Κορώνη 57-31 49

2. Χανδριναϊκός 54-24 43

3. Αίας 42-28 35

4. Μιλτιάδης 24-29 34

5. Βλαχόπουλο 34-31 32

6. Παναθηναϊκός 42-43 31

7. Πεταλίδι 47-34 29

-. Πατίστα 26-36 29

9. Χώρα 31-32 28

10. Καλλιθέα 38-48 24

11. Πανιώνιος 31-45 22

12. Λογγά 36-52 19

13. Ολυμπιακός Αν. 27-41 18

14. Βέργα 36-51 17

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(15-16 Mαρτίου)

Βέργα - Λογγά

Καλλιθέα - Πεταλίδι

Μιλτιάδης - Πανιώνιος

Χώρα - Βλαχόπουλο

Παναθηναϊκός - Πατίστα

Χανδριναϊκός - Κορώνη

Ολυμπιακός Αν. - Αίας

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Με εκτός έδρας νίκες συνέχισαν την πορεία τους προς τη διεκδίκηση του τίτλου Ασπρόχωμα και ο Ακρίτας Κορώνης. Στον 1ο όμιλο, το Ασπρόχωμα επιβλήθηκε 8-0 του Αρι Καλαμάτας και έμεινε μόνο στην κορυφή, καθώς ο μέχρι πρότινος συγκάτοικος του στην 1η θέση Πανθουριακός έκανε το ρεπό του. Στην 3η θέση της βαθμολογίας ανέβηκε ο Κεραυνός μετά την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί του Ηρακλή Κυπαρισσίας.

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Μόνος στην πρώτη θέση του 2ου ομίλου έμεινε ο Ακρίτας Κορώνης μετά την επιβλητική νίκη με 7-3 επί της Καλλιθέας, αλλά και την ήττα του Χανδριναϊκού από τον Παναθηναϊκό με 2-0.

Τις δύο ομάδες πλησίασε το Βλαχόπουλο, που κέρδισε στο ντέρμπι τον Απόλλωνα Πεταλιδίου με 1-0.

Στον 1ο όμιλο, στην κορυφή παρέμεινε ο Πανθουριακός που αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Κεραυνό. Ο Ηρακλής Καλαμάτας αναδείχθηκε ισόπαλος 4-4 με το Μάνεση και μοιράζεται την 3η θέση με τον Κεραυνό. 

Αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους δύο ομίλους μετά τη διεξαγωγή της 11ης αγωνιστικής, καθώς και η επόμενη αγωνιστική, έχουν ως εξής: 

 

1ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(11η αγωνιστική)

Α.Ε. Αβίας - ΑΠΣ Αρις 6-0

Μικρομάνη - Αμφεια 1-0

Νέος Αρις - Δόξα 2-0

Βαλύρα - Ηρακλής Κυπ. 2-1

Ηρακλής Καλ. - Μάνεση 4-4

Κεραυνός - Πανθουριακός 2-0

Ρεπό: Ασπρόχωμα

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 11 αγώνες)

1. Πανθουριακός 29-6 24

2. Ασπρόχωμα 28-11 22

3. Κεραυνός 31-13 20

-. Ηρακλής Καλ. 18-14 20

5. Μικρομάνη 17-14 17

6. Α.Ε. Αβίας 17-7 16

7. Μάνεση 21-23 14

8. Βαλύρα 13-27 11

-. Νέος Αρις 10-11 11

10. Αμφεια 13-12 10

-. Ηρακλής Κυπ. 10-10 10

12. Δόξα 11-21 5

13. ΑΠΣ Αρις 5-54 0

• Με -2 βαθμούς ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Αστέρας Βαλύρας  

• Εναν αγώνα λιγότερο έχουν Ηρακλής Κυπαρισσίας, Δόξα, ΑΠΣ Αρις, Nέος Αρις, Αστέρας Βαλύρας, Πανθουριακός, Μάνεση, Α.Ε. Αβίας, Παπαφλέσσας Αμφειας, Αστέρας Μικρομάνης

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(21-22 Δεκεμβρίου)

Μικρομάνη - Α.Ε. Αβία

ΑΠΣ Αρις - Νέος Αρις

Αμφεια - Ασπρόχωμα

Δόξα - Βαλύρα

Ηρακλής Κυπ. - Πανθουριακός

Μάνεση - Κεραυνός

Ρεπό: Ηρακλής Καλαμάτας

 

2ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(11η αγωνιστική)

Λογγά - Πανιώνιος 3-1

Βλαχόπουλο - Πεταλίδι 1-0

Πατίστα - Βέργα 2-1

Κορώνη - Καλλιθέα 7-3

Ολυμπιακός Αν. - Μιλτιάδης 1-0

Αίας - Χώρα 1-1

Παναθηναϊκός - Χανδριναϊκός 2-0

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 11 αγώνες)

1. Κορώνη 32-20 25

2. Χανδριναϊκός 23-10 22 

3. Βλαχόπουλο 18-9 21

4. Πεταλίδι 31-15 19

5. Παναθηναϊκός 21-17 18

6. Αίας 20-17 15

-. Πατίστα 14-17 15

8. Χώρα 16-16 14

-. Καλλιθέα 22-26 14

10. Πανιώνιος 15-25 11

-. Μιλτιάδης 8-20 11

12. Ολυμπιακός Αν. 14-22 10

13. Λογγά 16-27 8

-. Βέργα 18-27 8 

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(21-22 Δεκεμβρίου)

Βλαχόπουλο - Λογγά

Πανιώνιος - Πατίστα

Πεταλίδι - Κορώνη

Βέργα - Ολυμπιακός Αν.

Καλλιθέα - Αίας

Μιλτιάδης - Χανδριναϊκός

Χώρα - Παναθηναϊκός

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
Σελίδα 9 από 9

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ